| anonim_4396 a întrebat:

intenționez sa îmi construiesc un gard de beton pentru un teren, am vorbit cu mai multe firme despre asta și câțiva mi-au spus ca după ce este facuta structura de bolțari+fier beton+beton este necesară lipirea unui strat de polistiren subțire, doar după aceea sa fie trecut la procesul de finializare, cu tencuiala decorativa etc... Insă alte firme au spus ca nu e necesar acel strat de polistiren, ci ca trebuie dat un strat de mortar de tencuiala pe el, după care se poate aplica fără probleme tencuiala decorativa. Voi care metoda o considerați mai optima? Adica m-am gândit ca poate polistirenul se zgârie și arată urat, se repara mai greu, dar e mai protector, insa nu stiu cu care firma sa fac. Gardul va fi tot din cap pictat din beton, fără fier forjat, cu elemente de design aferente, între fiecare stâlp, va fi cumva o forma de dreptunghi mai in interior, cu 2-3cm, iar sus va fi cumva niște priamode mai turtite de piatra naturală, granit (deasupra fiecărui stâlp). Voi care metoda o recomandați?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Granitul nu merge in nici un caz cu polistirenul tongue
Trebuie facut gardul din beton, tencuit cu mortar de ciment fara var (se poate folosi plasa de sarma in tencuiala pentru rezistenta in timp, dupa care se face ornamentarea.

Atentie la tehnologia aplicata:
- In gardul de baza este bine sa folosesti si bare de fier, precum si pietre mai mari, pentru a avea rezistenta mai buna.
- Stalpii sa aiba pahare de minim 50x50x50cm, iar fundatia gardului minim 30-40cm.
- Betonul, tencuirea si ornamentarea se face imediat a doua zi dupa prepararea celui anterior, pana ce nu s-a uscat prea tare, altfel nu se vor prinde straturile intre ele!

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Polistiren la gard? Ca sa nu înghețe cumva happy? Merge bine si doar cu tencuiala peste beton, pentru nivelare. Dar daca cofratul a fost făcut de un meseriaș, incit sa nu mai fie nevoie de nivelare, mai rar asta, se poate trage decorativa peste beton
Sfatul meu e sa nu te încurci cu firme. De ce sa le plătești tu impozitele la stat, plătind la suprapreț firma? Căuta meseriași care îți vor cere mai puțin, insa sa nu te aștepți la preturi mici cînd vine vorba de gard. Pentru ca e de munca acolo

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Nu am încredere in așa Numiții meseriași ce nu sunt afiliați la vreo firma/angajați, am pățit-o cu o echipa de "meseriasi" ce erau ceva de genu da-mi un avans, de 2000, îți aduc mâine factura, dar p... au venit a doua zi, au săpat, s-au lungit cu săpatul de 9-13 au săpat puțin, după care am văzut ca era f cald, i-am invitat in casa, ei mi-au mulțumit și au zis ca se apuca la ora 17-18, de săpat pana seara, dar iarăși a fost o teapa, ca la ora 16, vine unu la mine și îmi zice, noi plecam ca ne-am terminat orele de lucru, au plecat, nu au mai fost de găsit, deci practic s-au dus 2000 pe ei, doar pentru un amărât de Șanț. nu mai am încredere in meserasi fără firma, (ps: Gardul urma sa fie făcut pentru bunicii mei, la casa lor) și practic rămâi cu ochii in soare, pentru ca ei nu au firma, nu au de unde sa facă rost de factura (mie inițial mi-au spus ca au firma) n-ai unde sa faci reclamații, etc.