| adrili10 a întrebat:

mi-am cumpărat un frigider și când îl ating pe margini curentează. Din ce cauza oare? Sa apelez la garanție? Este conectat la priza printr-un prelungitor.Priza are doar faza și nul, nu are împământare. Multumesc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Frigiderul, ca si alte aparate electrocasnice, au in montajul electric niste CONDENSATOARE de DEPARAZITARE, conectate intre firele de retea (220V) si carcasa metalica (presupus legat la pamantare).
Daca carcasa nu este legata la pamantare, atunci pe carcasa va aparea o tensiune, de valoarea jumatatii tensiunii de alimentare (110V) sau mai mica.
Condensatoarele de deparazitare fiind de capacitate mica, curentul ce trece prin ele la atingere este mic (doar cativa microamperi), ceea ce nu este periculos, dar "pisca" pe unii.
Daca aparatul este legat la pamantare, atunci tensiunea pe carcasa fata de pamant este automat de 0V si nu mai "pisca".

Totusi, la multe aparate electrice deseori se poate "fenta" situatia prin simpla inversare (cu 180 grade) a stecherului in priza care nu are pamantare, iar aparatul sa nu mai curenteze.
Pozitia ceea mai buna se poate alege cu ajutorul unui "creion de faza", atins de carcasa aparatului conectat la priza. Stecherul trebuie lasat in pozitia la care becul creionului de faza arde mai slab sau deloc.

| darrio2007 a răspuns:

Ai nevoie de priza cu impamantare.

| sierra1 a răspuns:

Soluție: schimbă (cu 180 grade) poziția ștecherului din priză și spune cum e acum!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi de aceea curenteaza ca nu ai tu împămîntare la prelungitorul ăla, cumpara alt prelungitor cu impamintare, si vezi in casa trebuie sa fie macar la bucatarie o priza in perete care are împămintare acolo bagi frigiderul fara prelungitor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuie sa apelezi la garantie, deoarece frigiderul nu este defect, el curenteaza datorita prelungitorului tău.

| ywar a răspuns:

Pai da! Impamantarea poate fi o problema, dar si faptul ca ceva accidental flat sub tensiune atinge carcasa. Asta poarta denumirea de atingere indirecta sau curent de defect si s-ar putea lasa rau.
Pune-l intr-o priza care are impamantare si vezi daca problema se repeta. Daca lucrurile sunt la fel, inseamna ca ceva din fabrica este defect. Vezi sa nu fii ud pe maini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva fir de curent este neizolat si atinge tabla din metal care este conductor de electricitate sau altceva, trebuie sa il vada un electrician deci apeleaza la garantie.
Si in mod normal avand frigiderul ceva defectiune ar trebui sa iti sara ceva sigurante, diferentiale etc din panou, si pune si tu impamantare, deci oricum trebuie sa chemi un electrician.

| Babaturbo7 a răspuns:

Pai te curenteaza pentru ca poate.Inchide ochii si accepta-i energia