| untu a întrebat:

Buna TPU sau Salut Nelule! Sarbatori fericite tuturor cu multa sanatate,dar am o intrebare! Se poate racorda(o improvizatie) la o reteaua electrica printr-un cablu de la o casa la alta casa,mai ales la casa unui vecin cu voia vecinului( posibil fara stirea celor de la eon-moldova), sa poate trage curent electric? Este legal sau ilegal? Ce se intampla daca este racordata la casa vecinului? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| cristiiiiiii a răspuns:

Da daca stii cum sa faci se poate, dar tin sa te anunt ca este ilegal risti debransarea de la curent + plata unei amenzi si a unor depagubiri catre firma de electricitate. te sfatuiesc sa nu incerci

| untu explică (pentru cristiiiiiii):

Stiam asta,dar eram curio sa vad ca daca imi da cineva un sfat foarte bun, dar problema asta nu era pentru mine, ci pentru alticineva care a racordat cablul electric la casa vecinului cu voia lui! Deoarece a facut asta, ca casa nu mai este a proprietarului, care de curand a decedat si casa este in litigiu in procesul de partajare pentru acei 8 copii. A venit cei de la electricitate si a anuntat ca a expirat contractul si trebuie facut unul nou, dar nu se stie a cui este casa si cine plateste factura la electricitate, pana la solutionarea acestui caz firma a trebuit sa taie curentul! Una dintre copii, nu mai avut rabdare pana la solutionarea acestui caz si a vorbit cu un vecin sa dea voie sa racordeze de la casa lui( a vecinului) pentru a putea trage niste curent electric, asa ca el a putut racordat cu un cablu electric!

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se poate intampla nimic! Este semilegal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam tarziu raspunsul, insa il spun in clipa cand te racordezi de la alta casa, risti sa ii supra soliciti instalatia, incalzindu-se De asemenea amandoi sunteti expus riscurilor severe, vecinul poate lua foc daca din fericire acest lucru nu a avut loc, cu siguranta va scadea amperajul deci nici tu nici vecinul nu va puteti bucura de energia electrica, acestea sunt doar unele dintre riscurile majore pe care vi le asumati, insa mai sunt si alte riscuri mici dar cu efecte pe termen lung, cum ar fi relatia furnizor/consumator
La buna vedere

| GeorgicaMotanul a răspuns:

Daca ai acordul vecinului ese legal

| AlexandraM12 a răspuns:

Cred ca da...