Întrebare recomandată | LauraBalan a întrebat:

Buna! Am preluat de la cei batrani o casa la sat pe care am renovat-o partial iar acum ne-am "trezit" ca ar fi intelept sa mutam contorul electric la exterior. Ce se va intampla cu cel vechi din interior? Exista posibilitatea sa ramana unde este? As prefera sa il lase acolo amintire happy daca scoaterea lui va strica peretele. Instalatia electrica am schimbat-o deja si avem si cablu scos in afara, pregatit pentru noul contor. Stiu ca trebuia sa fi inceput cu aceasta modificare, dar din lipsa timpului liber nu prea suntem la curent cu ce se mai intampla prin Romania... incercam acum sa face ce trebuie, cu daune cat mai mici daca se poate. Bineinteles ca o sa ii contactez si pe cei de la Enel, dar abia cand ajung in Romania. Pana atunci sunt doar curioaza daca sunt cazuri similare si ce se intampla cu acel contor vechi. Multumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Automat că cel din interior va fi scos afara.
Eventual se va inlocui cu altul nou, verificat. Schimbarea cu altul nou, ramane la latitudinea celor de la Enel. Nu poti avea si afara si inauntru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se preia înapoi la schimbare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine au făcut ei modificarea, în casă au luat contorul vechi și au făcut legăturile în locul lui, iar afară au pus cutie cu contor nou. Asta acum mulți ani.
De fiecare dată când s-a schimbat contorul, l-au luat pe cel vechi cu proces verbal. Nu cred că îl pot lăsa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Infrastructura și inclusiv contorul aparțin firmei de care ati aparținut înainte de a trece la Enel. Ei doar cumpăra curentul de la ei la un preț și îl " distribuie" la un preț mai mare. Deci la acea firma trebuie sa apelezi pentru schimbarea contorului. Dar dacă vrei poți trece înapoi la firma respectiva. Eu sunt la Electrica Furnizare. Cei care au trecut la Enel plătesc mult mai mult kw ora.

| Vântulalb a răspuns:

Contorul e proprietatea Enel. Il vor lua pe cel vechi.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Da! E proprietatea ENEL, dar de la anul vor sa ne puna contoare inteligente si sa le platim noi, 100-200 de euro. Pacat ca nu uit sa platesc factura! Daca ar fi al meu si il iau, ii dau in judecata. La gaz asa au facut cu un vecin. Noi avem contoarele platite de noi. Ala aplecat in strainatate si a uita sa lase bani pentru plata. L-au luat ei. Eu i-am spus sa-i dea in judecata pentru furt, dar a zis ca nu se mai complica. Ei trebuiau sa sigileze conducta si sa nu ia contoarul. Asa l-au pus sa plateasca si reconectarea.

| Vântulalb a răspuns (pentru Salontanul):

Da, am citit si eu despre contoarele inteligente.
Si am mai citit ca vor sa recupereze suma prin "3-4 procente ce se vor regăsi în factura de energie electrică" Cat timp? Sa nu uite sa scoata acele 3-4 procente si contorul sa ne coste 20.000 euro.
Si inteleg ca prin contoarele astea se poate opri furnizarea in cazul in care depasesti consumul din contract. Inteleg sa platesc mai mult, daca intr-o perioada am avut nevoie. Dar sa intrerupa?
https://ziare.com/......ri-1775618

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Da, da! E posibil sa uite sa mai scoata pretul. La cat de nesimtiti sunt...