| Ricuta_Cioroiu_1967 a întrebat:

Dacă un vecin s-a prins cu țeavă de gaze de gardul meu,confecționat din lemn(menționez că nu știu dacă are proiect sau si-a făcut o improvizație, fiindcă este o țeavă de prelungire a gazelor către o anexă),iar legata de ea are un fir de curent electric ce duce la aceeași anexă, este ok sau exista riscuri de a se întâmpla ceva. Aceasta improvizație cu cablul electric, menționez că nu a fost făcută de cineva specializat,ci de o persoană ce nu era de la compania de electricitate și a fost făcută deoarece au avut probleme cu instalația de electricitate de la anexă, fiindcă s-a ars.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O mica reclamatie la pompieri si vecinul tau o sa afle ca nu are voie sa puna conducta pe gardul tau si ca nu este voie sa pui curentul pe langa conducta. Amenzile pentru curent sunt foarte mari. O scanteie si luati foc (daca sunt case in apropiere. Nu mai tin minte dar normativul i7 este cel care spune (cred) ca distanta trebuie sa fie de cel putin 50 cm in casa, cu cablul zidit in patcablu. Pentru exterior trebuie sa fie la 2 metri de casa, gard, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu vecinul!

| mi25 a răspuns:

In primul rand, chiar daca nu s-ar tine cont de pericole si incalcarea normelor de protectie, vecinul nu are voie sa prinda nimic de gardul tau fara consimtamantu tau. Dar ce spui tu este o incalcare a normelor legale. Spune-i vecinului sa-si demonteze instalatia. Daca nu vrea, fa intai reclamatie la firma de gaze. Apoi trebuie sa mergi in instanta.