| Miranda27 a întrebat:

Sunt singura acasa cu sora mea si vrem sa facem niste oua fierte. Cam cat timp se lasa oale la fiert, cat sa nu fie crude, nici sa nu se crape sau altceva. Ne cam grabim, ca sa nu vina parintii nostri acasa (vrem sa le facem o surpriza) big grin. Deci cel mai rapid raspuns primeste funda! happy

Răspuns Câştigător
| lacrima15 a răspuns:

Pai ia de aici:
In primul rand, fierberea oualelor este de trei feluri:
- galbenus moale: se pune oul in momentul cand apa ferbe, se tine 1-1, 5 minute si se raceste brusc.
- galbenus semi fiert: se pune oul in momentul cand fierbe apa si se tine 2-3 minute si se raceste brusc.
Nu se fac mai mult de patru oua intr-un ibric deodata!
- galbenus tare: se pune oul ODATA cu apa rece si se lasa 5 minute dupa ce incepe sa fiarba apa. Se raceste treptat.
Proba: se ia oul si i se da un impuls de rotire (ca la titirez) pe o suprafata tare si lucioasa (blat de bucatarie). Daca se invarte mult timp, e fiert! funda? :*

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Ouale se pun la fiert in apa rece in care pune 2-3 linguri de otet, focul sa fie micut.Din momentul in care clocoteste apa, lasa-le la fiert 4 minute, pune craticioara sau ibricul in chiuveta si lasa sa curga apa rece pana se racesc complet.Asta e tot.

| Miranda27 explică:

Cel mai rapid raspuns si complex...