| denismerty a întrebat:

Vreau sa imi fac o soba cu serpentina,dar nu prea stiu cum, daca stie cineva pas cu pas cum se face va rog sa ma ajutati.Miar fi foarte folositor si un tutorial.Fundita. Vreau sa pun in jur de 5 calorifere, iar camera cea mai mare are 4 metri pe 4

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bun filmuletul Salontanului, am vazut si eu ceva de genul. Mai concret, era vorba de o soba tip cizma (cu plita), la care focarul era practic o cutie din tabla groasa sudata, cu pereti dubli, plus o sumedenie de tevi groase orizontale printre care trecea fumul. Inclusiv gratarul pentru cenusa era din teava, si totusi eficienta era destul de scazuta. Incalzea practic doua incaperi plus bucataria unde era montata cizma. Daca peste zi, cand focul mergea continuu, era placut in camere, in noptile reci a trebuit sa mai faca un foc, altfel pana dimineata era prea frig.
In final omul a renuntat si a optat pentru un cazan simplu (Woody). Din economia de lemne aproape a amortizat costul cazanului in primul an, desi suprafata incalzita a crescut, ba mai mult, include acum si prepararea apei calde menajere.
Recunosc, nu am vazut alte instalatii de acest gen, insa parerea mea e ca nu va face fata la 5 calorifere.