| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa imi pun o soba cu serpentina, am auzit la cineva ca ii duce 14 calorifere (parter+ etaj), e adevarat? As vrea sa imi pun si eu doar ca 10 calorifere. Dau funda pentru un raspuns complex!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu este exclus sa fie adevarat, in fond atunci cand construiesti o astfel de soba o poti dimensiona dupa bunul plac. Intrebarea care se pune este cat de eficienta este o astfel de soba, mai exact cate lemne arde intr-o iarna pentru a incalzi acele calorifere.
Cu costul sobei, al instalatiei interioare, a vasului de expansiune, pompa de recirculare, senzori, supape de siguranta si ce mai ai nevoie pe acolo, plus manopera de montare, cred ca iesi mai scump decat cu o centrala, fara a obtine eficienta acesteia.
Daca vrei o centrala termica ieftina, iti recomand Hoterm, o centrala fabricata in Ungaria, foarte simpla si eficienta, iar pentru ce iti trebuie tie pretul este undeva la 2000-2500 ron.

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Unde stai in ce oras in ce zona a tarii? Iti pot da un numar de telefon al cuiva care se ocupa cu asa ceva, este specialist in asa ceva face chestiile astea de zeci de ani.Mai spus ca fost chemat si prin Timisoara, esl este undeva de prin galati.Deci daca esti curios pot sa aflu numarul de telefon si til dau si vorbesti tu cu el.Eu nu sint in tara, dar tot el ii face si lui mama chestia asta.Se poate face soba de teracota si da poate sa iti duca ce tu vrei caloriferele alea, sau iti poate face o soba tot din caramida gen centrala.Acum din ce eu am vorbit cu el a zis ca asta este cea mai bunagen centrala, ca o construiesti undeva afara din caza sau intr-o camera lipita de casa si de acolo pleaca teava spre calorifere.El aduce tot materiale tot, tu nu trebuie sa aduci nimic.Si serpentina tot el tio aduce are oameni care se ocupa cu asa ceva.Dar poate face ce tu ii ceri. Daca vrei teracota aia iti afce in fctie de ce spatiu ai tu sau cum e la tine.Cred ca e cel mai cunoscut din Romania tipul asta.Deci daca esti curios ma gacsesti pe aici, iti fac ost de numar ca nu il am.Eu sint plecat de ceva vreme din Romania si doar ce am vorbit iarna trecuta cu el cam fost acasa sa ii faca si lui mama o chestie din asta.Costul e ste mult scazut fata de o centrala care sa iti satisfaca ce ai tu nevoie.

| teodor190 a răspuns (pentru relian):

Salut.ma intereseaza si pe mine nr de telefon al persoanei din Galati care se ocupa de sobe tip centrala.ma poti ajuta.te rog

| relian a răspuns (pentru teodor190):

Scuze stiu ca am scris asa ceva, am crezut ca ala e om serios dar e nu stiu ar fi bine sa nu til mai recomand.El de fapt facea sobe de teracota, pe astea le facea bine, se pricepea, asta pentru ca taicasu a lucrat toata viata numa sobe de astea.Acum eu ma gandeam ca el este o tip inteligent,ca ce face o face ca se pricepe,dar se pare ca nu-i deloc asa,tipu a invatat de la taicasu si face munca asta,dar habar nu are cum functioneaza o soba,sau ce principii sunt,de ce e asa si nu altfel si chestii de genul asta.Ce mai face si erau bune sobe de teracota cu radiator inauntru,asta stiu sigur ca are cumnatu meu facut tot de el.El este vecin cu mama pe strada,si cineva care face radiatoru ala din soba,s-a apucat sa faca un alt tip de radiator,gen centrala,ala doar asta face radiatoaru ala din metal,iar asta facea soba de teracota si incorpora radiatoru ala in interior.Ei el nu mai facuse niciodata soba gen centrala si eu nu am stiut,mama la fel na stiut,a vorbit cu el uite vreau sa fac chestia asta, mama are o magazie lipita de casa acolo voia s-o faca tevile intrau apoi in casa.El a spus gata facem etc.A facut-o ia luat mamei bani si aia a fost, mama tremura pe linga calorifere, ce facuse asta incalzea atmosfera afara laughing la chemat a venit s-a uitat, a venit si ajutorul lui care este de fapt var cu mine si ala i-a zis mamei, nu-i bun ce tia facut.Mama i-a zis pai de ce mai nu ai spus atunci? Asta zice ca i-a zis dar ala a spus taci mai ca nu stii tu.Deci ce facuse? Facuse un fel de cuptor bagase radiatoru ala inauntru si aia era tot,toata caldura se ducea pe cos,dar se ducea mincaind pamintu.ce facuse el ti-am zis o bataie de joc,adica nu fumuri nu nimic,pur si simplu o cutie din caramida goala,in care puse radiatoru ala si cosu direct pe toata chestia asta, faceai focu ca la gard sa zic asa.; Lam sunat i-am zis ba baiatule ba campionule asa stii tu sa faci mai sobe, zic cei ma asta, cum crezi tu ca caldura se tine in interior? Habar nu are, eu cred ca nici la teractote el nu stie pentru ce is fumurile alea.El crede ca asa is facute ca vazut la tacsu, dar ce rol are este paralel cu gardu.Deci nu se pricepe sa faca centrale de genu asta.Soba de teracota stie s-o faca, aia o face ca altfel nu cred car sti s-o faca fara fumuri, face exact cea vazut la tacsu. Daca vrei nr eu pot vorbi cu mama si til dau, dar nu te apuca sa faci centrala ca asta nu se pricepe, adica nu stie ce fumuri sa-i faca, unde sa le faca si etc ca n-a mai vazut la nimeni.Deci orice centrala orice soba trebuie facuta astfel incit sa tina caldura cit mai mult in interior, de aia is fumurile alea, este de fapt un labirint prin care este plimbata caldura, pe orizonata apoi mai urca unetaj, iar orizonata si tot asa pana susCu cit mai multe fumuri cu atit soba aia este mai eficienta.Dar Prostu tot prost e si se mai da si stiutor.Sincer nici banii inapoi nu ia mai dat mamei.I-am zis daca eu eram acasa il dam pe mina politiei, nul lasam nicicum, il dam in judecata, un astfel de habarnist.Deci nu iti recomand pe asta pentru asa ceva.Cauta mai bine tu si fa-ti singur.Mama sa lecuit de centrale genu asat si-a luat centrala de la magzin de fier si aia e tot e multumita.Si apoi te asigur ca o centrala facuta de o firma e mult mai buna ca o soba cu radiator in interipor sau alte chestii de genul asta.Cel mai important este sa ai casa f bine izolata ca sa poti sa faci economie.Dar izolarea unei case vad ca toti romanii o fac la exterior.Cea mai mare timpenie.Mama a facut exact la fel, eu o sunam si spunea nu fa asa, fa la interior.Ea ca nu ca aici asa fac astia, cau fost in Italia cau fost nu stiu unde.Am spus ok fa cum zic aia desi eu dam banii ca mama n-are de unde.Am lasat-o ca dupa zice ca aia nu stiu, ca nu gaseste pe nimeni sa stie sa faca izolatie la interior.Ok a trecut citiva ani sia cum spune ca tremura de frig, adica nu-i rau rau dar e cam rece. Aaaa ca de ce n-am facut eu daca tot am zis izolare la interior laughing zic nu-i nimic stai asa acum. Izolarea la interior nu-ti asigura o buna izolare, pierzi caldura multa prin pereti.Multi zic cum, ca au izolat la ext.Pai zidu ca zid e din beton, caramida boltari, ala sta pe o fundatie care e din beton, betonu sta pe pamint care este inghtetat bocna iarna, deci caldura se duce prin zid afara, tu ce izolezi zidu este o izolatie fara de aerul de afara care ia contact cu zidu in ext.Dar zidu indif cate grade faci tu si 25 de grade daca faci si pui mina pe zid in interior este rece.Asta tio garantez.Am fost acasa si am vazut, i-am pus pe toti sa puna minca pe zid si sa zica cum este era bocna dar in aer era cald.Deci e vorba de fizica transfer de temperatura simplu, dar aia ce merg prin Italia habar n-au, ei vad acolo ca aia izoleaza blocu la ext gata deja is si eie mari meseriasi. Izolarea la interior bine apoi peste rigips deci nu polistiren lipit la interior si apoi tencuiala ca iar n-ai facut nimic.Lipesti bine polistiren la interior, apoi profile si peste rigips si dupa pune mina pe zid si o sa fie cald.Ok gata ca am luat-o pe linga.Deci cam asta e povestea cu asta marele meserias.Nu ti-l recomand, imi pare rau, adica eu iti pot da nr dar e treaba ta ce faci cu el.Soba ti-am zis stie, soba simpla si soba cu radiator in interior.Restu e cam paralele cu gardu.

| horia2012 a răspuns:

Nu stiu daca poti conecta 10 calorifere, cel mai bine ar fi vorbesti cu niste specialisti care contsruiesc asa ceva. - - Du-te aici si poate te lamureste asupra unor probleme. Ca idee e foarte buna, dar conteaza foarte mult dimensiunea serpentinei.
http://sobabuna.blogspot.ro/2011/11/soba-cu-calorifere-integrate.html

| viotedy a răspuns:

E riscant, iti trebuie malte-pompa, vas de expansiune, supape-focaresti toata ziua ceea ce duce la uzura sobei si in nici un caz nu duce 14 calorifere.

| Lacusta_Gelu_1967 a răspuns (pentru viotedy):

Nu e riscant atata timp cat faci asa cum trebuie.trebuie sa ai rabdare si multa documentare. daca ai bani poti chema pe cineva sa ti-o faca.totul este realizabil.eu,dupa o luna de documentare pe net, si di sute de discutii cu multi autori ai acestor proiecte, am deci ca acum sa fac si eu una.astazi mi-am cumparat materialele pentru instalatie, 7 calorifere, caci atat imi trebuie, si m-am inarmat cu rabdare pentru ca de maine ma apuc de treaba.si ca sa va spun adevarul totul ma costa in jur de 4000 roni cu tot cu serpentina.nu mai descurajati lumea, ca daca era sa nu fie rentabile, nu se mai faceau cazane pentru producerea apei calde, la cei de la oras.

| skama18 a răspuns:

Soba cu serpentina care duce 14 calolofere gasesti la rubrica SF!
soba cu serpentina duce 3-4 calolifere..cumpara o centrala sau eventual du-te la un specialist sa iti faca(e mai bun decat din magazin) desi ajunge cam tot acolo, si pentru 10 calolifere daca ai si etaj gasesti pe site de la dedeman.ro pompe de circulatie, vas expansiune, supare siguranta, etc.

| GabiTanase a răspuns:

Nu duce atat si e riscant trebuie sa faci foc toata ziua cel mai bine e o centrala pe lemne..cu reglaj pentru tirajul aerului si bineinteles pompa care impinge apa tur retur...cu soba nu faci nimic la 10 calorifere.

| Lacusta_Gelu_1967 a răspuns:

O soba cu o serpentina dimensionata corespunzator, si facuta cu atentie, poate bate o centrala din comert.de ex.o serpentina de 45cmx50x40cm,duce lejer 10 cqlorifere daca se monteaza corect an focarul sobei, fiind incastrata in zidaria de samota, poate duce la o economie de pana la 40% la lemne, mai ales daca se foloseste un pufer

| Lacusta_Gelu_1967 a răspuns:

Desi topicul este vechi tin sa contrazic ca o soba cu serpentina nu duce 14 calorifere.eu am construit una care duce 7 calorifere, si la o temperatura de -15 grade in casa sunt 26 grade

| Maria_Perpelea_1951 a răspuns (pentru Lacusta_Gelu_1967):

Cam cat a costat toata instalatia, va rog?

| Lacusta_Gelu_1967 a răspuns:

Toate materialele cu tot cu ara mana de lucru ca am realizat-calorifere, caramida teava, pompa, supapa de presiune, vas de expansiune, etc au costat 5500 roni, fara mana de lucru, pentru ca am realizat-o eu.Dar asa cum spune cineva mai sus, o dimensionezi cum vrei, pentru cate calorifere vrei.A me e gandita sa duca 12 calorifere, dar folosesc doar 7, si caldura ca la balamuc.Ca si idee cautati pe google cum sa-ti faci singur centrala termica, si o sa gasiti pe blogspot.com comenterii si imagini despre cum am realizat eu centrala

| Maria_Perpelea_1951 a răspuns:

As vrea sa stiu cam cat costa o astfel de instalatie cu manopera, materiale, etc. multumesc

| Sabau_Iacob_1968 a răspuns:

Buna sunt omul potrivit care te poate ajuta eu ma ocup cu asta si da se poate inlocui o centrala cu mai multe variante si cate calorifere vreti se poate face soba la dimensiunea necesara in functie de nevoie dar eu confectionez un registru special care rezista si foarte eficient si toate materialele se echilibreaza dupa volumul caloriferelor si al spatiului incalzit contact iacob.sabau@yahoo.com