| MarancaLucian a întrebat:

Bună ziua! Pentru o serpentina în soba care sa ducă 8 calorifere, ce volum de apa ar trebui sa aibă serpentina? Menționez ca intentionez sa fac unul 50lungime/50latime/50H care cred ca va avea aproximativ 20 litri! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe vremuri se zicea ca volumul de apa din cazan trebuie sa fie cel putin egal cu cel din instalație.
Daca pentru calorifere e simplu de aflat, ca gasesti capacitatea lor in fisa tehnica (de exemplu un calorifer de otel Purmo va avea 6.2 litri pe metru liniar de calorifer), la tevi trebuie calculat, inmultind lungimea tevii cu Pi si cu raza la patrat (raza=jumatate din diametrul interior).
20 de litri cu siguranta este foarte putin pentru 8 calorifere. De altfel, o serpentina intr-o soba este foarte utila pentru a suplimenta incalzirea cu 2-3 calorifere, dar pentru a incalzi o instalatie cu 8 calorifere (nu foarte mari, ai nevoie de un cazan de minim 20 kW.
Ca sa fie mai palpabil, 20 kW se traduce intr-o capacitate a focarului de cca. 5.5 kg de lemne, la un cazan cu eficienta 90%. Avand in vedere ca nu te poti apropia de eficienta unui cazan, ar trebui ca in focarul sobei tale sa intre macar 8 kg de lemne, ca sa poti incalzi 8 calorifere, repet, nu mari.

| MarancaLucian explică (pentru regis):

Mulțumesc pentru răspuns! Am măsurat caloriferele 8, 4 metri liniari cu un h 60 cm, otel, calorifere normale, ce volum de apa am în ele? Iar la țeavă ppr fi 20. Mulțumesc!

| regis a răspuns (pentru MarancaLucian):

Ai vreo 50 de litri in calorifere, iar in tevi cam un litru la 25 de metri, as zice ca in soba ti-ar trebui la 60 de litri.
Cum am zis, pentru atatea calorifere ieși mai bine sa pui un cazan. Intr-un cazan pe lemne de 20 kw intra vreo 30 litri de apa, dar eficienta lui e alta decat a sobei.

Bula
| Bula a răspuns:

Apeleaza la un proiectant de instalatii (termice), care sa calculeze!

| MarancaLucian explică:

Mulțumesc pentru răspuns.O rugăminte as mai avea. Am adunat caloriferele 8, 4 metri. Aproximativ 19 KW cred.Un volum de apa al lor, care ar fi? Calorifere otel cu înălțime 60 cm!