| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

vreau sa stiu cand in ce luna infloreste menta? Am menta mare a trecut de fundatia de beton de la gard insa nu stiu ce sa fac sa o las sau sa o recoltez cand face floaRE SAU NU FACE PANA IN SEPTEMBRIE?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
Uite ce am gasit.
http://www.gradinamea.ro/Menta_4948_541_1.html
O zi buna :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tai-o de jos pe toata acum. Dupa aceea va creste din nou.Eu am taiat-o si am cules frunzele inca de cateva saptamani. Nu lasi sa faca floare decat in cazul in care vrei sa obtii seminte. O Planta cu floare si seminte este o planta ajunsa la maturitate deci pe cale sa se usuce.Noi vrem ca menta sa fie puternic aromata deci o taiem mai devreme.Deci tai-o acum cam de la 5 cm de radacina si va creste din nou pentru alta recolta.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa obtin seminte dar cand infloreste in ce luna
?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nu o tai deloc si va face flori si seminte.Nu stiu exact dupa cat timp, nu am facut asa ceva pana acum.Eu am luat catev aradacini de la cineva si s-a inmultit.

| UDM a răspuns:

Recoltarea frunzelor poate incepe atunci cand frunzele au lungimi de 5-6 cm, cand uleiul volatil ajunge la o cantitate optima si se realizeaza in mai multe etape. Se poate recolta frunza cu frunza si se obţine, astfel, un material vegetal de cea mai buna calitate. Recoltarea se va face in prima parte a zile, intre orele 10-14, pe timp insorit si calduros, fara vant, roua sau ceaţa, iar frunzele trebuie să fie zvantate pentru a avea conţinutul maxim in ulei volatil.