| sweetys a întrebat:

Bună! Traiesc într-o capitaala europeana, adica București, si cum CET ul nu pare sa aiba oameni competenti pentru furnizarea agentului termic, oprind apa calda de o saptamana, m-am gandit sa imi iau o "plasa de siguranta" pentru la iarna, daca cu apa o rezolv, traiasca oala, cu caldura sunt in dubii. Ce recomandati ca si eficienta, pret si consum, pentru o garsoniera de max 30mp: sa raman la aerul conditionat dat pe cald, sa imi iau o aeroterma sau un calorifer?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aerul conditionat

| relian a răspuns:

Ramai la aerul conditionat, dintre toate ce arati, are comnsumul cel mai redus, mai bun nu vad altceva.

Daca vrei sa economisesti si mai mult, atunci izoleaza garsoniera aia pe interior si la cit consumi acum cu AC, vei reduce cu inca vreo 30%.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Cel mai bine este să te uiți pe site-uri și să compari puterea sau consumul.
Oricum, eu dacă aș avea aer condiționat, nu m-aș mai complica cu alte achiziții.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Aerul condiționat are un randament net superior unei aeroterme sau calorifer electric.