| ZeroBLADE a întrebat:

Buna Tuturor! am si eu o intrebare: Frezile ies si anul urmator sau se scot bulbii toamna? Cel mai rapid raspuns primeste Funda + Vot!

Răspuns Câştigător
| alexandrumarin a răspuns:

Vara, la sfârșitul perioadei de vegetație, bulbii se scot din sol și se usucă la 25 ºC în spații aerisite și se păstrează în camere uscate.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Frezia este o planta bulboasa, care se cultiva atat in exterior (cand clima o permite) cat si in intrior. in zonele cu clima rece se planteaza bulbii-tuberi in gradini sau in ghivece primavara pentru a se obtine inflorescente in timpul verii. Toamna se extrag bulbii din pamant si se pastreaza intr-un loc racoros si adapostit pana la primavara viitoare.wave

| bella35 a răspuns:

Pentru a te bucura de frezii, trebuie sa plantezi bulbi sau seminte la sfarsitul verii, intr-un sol bine fertilizat, afanat si usor drenabil.Ai grija ca bulbii sa fie sanatori, sa nu prezinte lovituri, zgarieturi sau zone moi pentru ca altfel exista riscul ca din bulbul respectiv sa nu infloreasca nimic.Imediat dupa plantare, bulbii freziilor se uda bine, insa in mod normal solul se uda cu moderatie, chiar si daca se dreneaza cu usurinta. Verifica pamantul la cateva zile si uda-l doar atunci cand este uscat. Altfel, risti sa provoci putrezirea bulbului si astfel ofilirea florii.Cultivarea: se face în aer liber, la climă rece, se plantează primăvara bulbii, cu un proces de forțare specific. Înflorirea se produce vara, iar bulbii trebuie recoltați toamna, lăsându-se să se usuce la 25 grade C în spații aerisite și depozitați apoi în camere uscate. Planta are nevoie de o perioadă de repaus de 2-4 luni, pe care o poate parcurge atât vara cât și iarna în funcție de felul culturii. Pământul trebuie să fie afânat, în adâncime, bine drenat, bogat în materie organică. Îi place solul pe bază de turbă, mraniță și pământ de frunze. În schimb, ciclul de cultivare normal începe cu plantarea bulbilor la sfârșitul verii în localitățile cu iarnă ușoară (litoralul mediteranean, Insulele Canare). Înflorirea durează pe toată perioada primăverii următoare, și se produce la 4-5 luni de la începerea vegetației.