| GeorgeOG19 a întrebat:

Vreau sa achiziționez o centrala pe lemne.Am gasit un viadrus de 40kw si un ferroli de 41.Sunt din fonta, 8 si 7 elementi.Ce recomandari aveti? Casa are aprox 200mp cu parter si mansarda.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideala ar fi una cu gazeificare si tiraj forțat. 40 kw este intr-adevar supradimensionata pentru 200 mp, daca izolatia este corespunzătoare. La aceeași suprafața am folosit o centrala de 24 kw si făcea fata fara probleme.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O centrala de 27-30 Kw este suficienta. 40 Kw este buna pana la 400 mp. Ar fi buna una cu gazeificare dar sunt foarte scumpe.

| gheorghe699 a răspuns:

Este f buna, multi vad putini pricep, vazusem un comentariu, se intreba cineva; oare cat iti vine factura? centrala este pe lemne! viadrus de 40kw are fratele meu, tot pe lemne, si consuma mult pana se incalzeste casa, in primele 12 ore, dupa care.o alimenteaza seara, reduce tirajul si pana dimineata focul arde ..si temperatura este ok.

| Illuminati2016 a răspuns:

40kW holy sheet

| GeorgeOG19 explică (pentru Illuminati2016):

Poti fii mai explicit?

| Illuminati2016 a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Ma intreb oare ce cat iti vine factura la 40KW Ora

| gheorghe699 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Centrala este pe lemne, nu ai citit? consuma f putin, este mult mai economicoasa decat pe gaz sau curent.