| BiancaRaluca a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste parerii! Parintii mei spun ca sunt obrazinca mereu, cu mama ce sa mai zic ma cert in fiecare saptama. Recunosc sunt mai rautacioasa, dar ca imi spun parerea si ca mi-o sustin nu prea cred ca asta inseamna obraznicie. Voi ce ziceti? Ce as putea sa fac ca sa imi remediez situatia?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza si parerea aia pe care o sustii, nu numai faptul ca o sustii

| ElenaSA a răspuns:

E bine sa-ti spui parerea, dar cauta momente adecvate in care sa-ti spui parerea, nu momente tensionate.Si modul in care-ti spui parerea conteaza: sa nu tipi, sa nu jignesti, spui ce te deranjeaza, fara sa etichetezi persoana.

| LIN2010 a răspuns:

Este vacanta, a-i putea sa-ti canalizezi rabufnirile prin casa sau prin gradina, sunt asa de multe de facut incat nu mai trebuie sa intrii in polemici cu parinti.Asta nu inseamna sa nu mai vorbesti cu ei, ci doar sa-ti exprimi punctul de vedere cu calm si intelegere.Stresul din ziua de azi afecteaza pana si relatiile dintre parinti si copii,si orice discutie contradictorie fara a fi obraznicie poate degenera.Te indemn la calm, rabdare, si meditatie, iar daca nu reusesti probabil trebuie sa ceri sfatul unui medic specialist(nu este o rusine si nici nu este o boala sa vorbesti cu un specialist, cate-odata face minuni.Respecte

| CM_CM_1988 a răspuns:

The secret method: Spune ca ei si fa ca tine happy

| Mihaita22 a răspuns:

Incearca sa nu iti contrazici parintii, iar cu opinia pe care o sustii, spune-ti opinia intr-un mod cat mai politicos.