| Flory68 a întrebat:

Bună ziua. Am casa din chirpici nu am probleme decat pe peretele unde este soba din cauza căldurii se umflă și se crapă ce pot face să numai se umfle și să cadă varul? Cu ceilalți pereți nu am probleme. Se pune ceva anume pe perete? Sau pot pune gresie? Mulțumesc anticipat pentru răspuns

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Peretele se repara si se lasa la uscat pe timp de vara (cand nu se foloseste soba, cel putin 2-3 luni).
Intre soba si perete se lasa o distanta suficient de mare, incat peretele sa nu se incalzeasca peste 50 grade Celsius.

Pe perete se poate aplica o tabla lucioasa metalica (de exemplu din aluminiu) ne-vopsita (!), care sa reflecte caldura, aparand peretele.
Tabla trebuie sa fie cu minim 20-30cm mai inalta si ai lata decat soba si se fixeaza de perete cu nipluri, eventual doar cu cuie lungi, de peste 10cm (in perete de chirpici).

| dullcat a răspuns:

Peretii se umfla de obicei de la umezeala, nu de la caldura.Nu se pune niciodata faianta pe chirpici.

| LaviniuA a răspuns:

Nu stiu mami, dar sigur se gaseste pe aici baieti priceputi, sa iti rezolve problemele cu caldurile laughing
(cam mult armament in spate totusi)