| marcelinio11 a întrebat:

va rog sa ma ajutati, am cumparat o soba de teracota de (1, 2 m inaltime, 0, 67 m latime, adancimea este de 0, 47 m), iesirea spre horn este in spatele teracotei, problema este ca nu stiu cum sa fac legatura cu gaura din peretele hornului, de ce, pentru ca am primit mai multe optiuni din partea vecinilor, sa fac legatura direct in perete, iar altii au zis ca trebuie sa fac legatura cu coturi si sa duc burlanul mai sus decat soba pentru ca nu va avea tragere. Cei de la care am cumparat soba(firma privata) au zis ca sa fac legatura direct in perete, fara coturi ca asa e mai bine. Casa este din chirpici si cred ca hornul este in peretele camerei pana in podea. As dori si parerea dumneavoastra. Va multumesc pentru timul acordat.

Cu respect,

Marcel Gui.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, am sa-ti trimit prin mesagerie id-ul meu

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca legi soba direct in horn, fara coturi, evident va trage mai bine, lucru important la o soba de teracota, deoarece se evita depunerile interioare, care sunt mai daunatoare decat caldura pierduta prin 50 de cm de burlan. Pe de alta parte, nici sa faci alta gaura in horn nu este foarte simplu, mai ales daca nu ai scule, ma refer in principal la deranjul pe care il faci in casa.
De functionat functioneaza ambele metode, eu as alege sa leg soba direct in horn, pentru beneficiile pe termen lung si pentru estetica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Facand legatura direct se pierde mult din caldura. Am avut si eu (cand nu aveam gaz) o soba dinteracota pe picioare cam de aceeasi inaltime. I-am un cos in inaltime si un cot. Daca ai gasi cos cu radiator, ar fi mult mai bine.
Uite aici un model:
http://www.dedeman.ro/ro/burlan-radiator-diametru-150.html
Sunt si mai ieftine.

| relian a răspuns:

Cum sa o pui? Asa cum au zis cei de unde ai cumparato.Soba este construita probabil intr-un anumit fel astfel incit sa pastreze cit mai multa caldura.Adica cum zic uni oameni are fumuri adica un fel de serpentina sau cotituri prin ea, nu faci focul si totul iese direct in sus pe cos.Sint sigur ca asa este facuta, iar cine face sobe de teracota la fel se face.Si la iesire ce poti face este sa pui un opritor ceva care il poti inchide atunci cind focul nu mai arde sa pastreze caldura inauntru.Dar conectarea se face direct la hornul tau ce spui cal ai si direct la inaltimea la care este pe soba. Daca ai vazut hornul tau este cum ai spus de la tavan pina la podea.Deci te legi direct sau nitel mai sus cum iti este mai bine de la isirea din soba. Daca pui coturi burlane o sa mearga aiurea.Hornul tau de asta este de la tavan pina la podea pentru a face ca soba sa traga.Pe acolo pe jos daca te uiti bine ai o aerisire chiar aproape de podea.Pe acolo se asigura tragerea aerul pe acolo intra si face ca fumul din soba sa fie tras afara mai usor.Deci daca poti conecta direct soba de horn fa-o asa.Asa se procedeaza.Stiu sigur pentru ca vecinul meu cu asta se ocupa face sobe de teracota plus are si magazin in care vinde sobe de care si tu ai cumparat.Nu ma pune sa intreb despre sobele astea ca eu nu sint acum in Romania.Dar daca aia de la magazin asa tiau zis atunci fa asa. Oricum nu se intimpla nimic rau.Sa faci tu burlane coturi, maturi poti sa faci dupa ce conectezi direct si doar daca nu va merge.Dar nu cred sa nu mearga bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa este din chirpici? ai de grija sa nu-ti ia latii de lemn foc( ma refer la cei din perete) daca nu ai cos din caramida facut eu zic sa-ti faci, stiu ce zice Salontanul, fa masuratoare de la iesierea din soba si pana la gura de cos, vezi daca se potriveste acel cos radiator(sau econom) ca este foarte indicat, chiar daca soba e din teracota, avand iesirea direct, se raceste repede

| marcelinio11 explică (pentru anonim_4396):

Casa este din chirpici, cosul este din caramida, deci inteleg ca trebuie sa pun 2 coturi si intre coturi acest cos radiator, dar nu stiu unde este gura de cos. Nu se poate face gura de cos oriunde in horn?

| anonim_4396 a răspuns (pentru marcelinio11):

Unde este amplasat cosul fata de usa de intrare in camera?

| marcelinio11 explică (pentru anonim_4396):

La 1 m, peretele are 2 m si la jumatatea lui este cosul.

| marcelinio11 explică (pentru anonim_4396):

Am niste poze dar nu stiu cum sa le pun aici pe site, sau daca imi dati o adresa de e-mail vi le trimit.

| marcelinio11 explică (pentru anonim_4396):

Este din caramida cosul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru marcelinio11):

Ok, am sa-ti trimit prin mesagerie id-ul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca cineva te invata sa folosesti acel orpitor de caldura, este contraindicat deoarece exista pericol de sufocatie cu monoxid de carbon, cel mai bine ar fi sa o montezi cat mai departe de usa, in diagonal cu usa, daca vrei sa pastrezi cat mai multa caldura si sa faci economie la lemne si carbune

| LIN2010 a răspuns:

Si eu recomand sa faci racordul la horn prin intermediul acelui burlan radiator, nu afecteaza cu nimic randamentul sobei, estetic arata bine si cel mai important castigi in spor de caldura, se simte diferenta si in casa si in magazia de lemne.Respecte