| SpikeSpigel a întrebat:

Am si eu o problema cu peretii, mai ales la bucatarie.
Imi crapa gletul pe pereti, se umfla si se desprinde, de la ce ar putea fi? Gletul vechi si expirat, o problema cu umezeala? Cum pot rezolva? Sa dau cu amorsa pe perete inainte de glet? De specificat ca peretii inainte au fost finisati cu tinci(cred).

O alta problema o am in sufragerie, eu aveam tevile alea trase prin pereti, din pacate una s-a spart si a distrus peretele. In spate la lavabil/gletul din sufragerie a aparut ceva alb si pufos, cred ca fungi se numesc. Cum se poate rezolva?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Da jos gletul care se cojește, amorsează, trage o mana de super-rigips, apoi un glet de calitate (cerești de exemplu), apoi slefuieste si amorsează iar. Amorsa e de preferat sa o aplici nediluata.
2. Dupa ce ai rezolvat scurgerea, indepărtează toată tencuiala afectata, amorsează, aplica super-rigips, glet, amorsa(ca la punctul 1). Daca suprafața si adâncimea sunt mari, poți umple cu adeziv si polistiren. Indicata ar fi si armarea cu fibra de sticla.

Bula
| Bula a răspuns:

Acel "Ceva alb si pufos" in sufragerie este azot care provine din pereti, din cauza apei multe.
Trebuie indepartata tencuiala din intreaga zona afectata, uscata complet (asta se poate face DOAR VARA, cu geamurile deschise si dureaza chiar cateva luni), pasivizata, dupa care refacuta tencuiala, gletul.
Dupa uscare completa se poate vopsi, de preferabil cu var sau huma, care poate permite "respiratia" peretului. Se va evita folosirea vopselelor lavabile, care nu permit transpiratie peretilor!

Daca nu respecti procedura de mai sus, risti distrugerea intregii tencuieli ale incaperilor si poate si a zidului (de caramida)!

| darrio2007 a răspuns:

Ai foarte multa umezeală.

| Iote a răspuns:

"Ceva alb si pufos" in sufragerie, este mucegai de la igrasie. Scapi doar cu indepartarea umezelei. Repari teava, schimbi gletul si ce mai ai pe acolo. Deci, refacerea completa dupa ce se usuca peretele (caramida sau ce ai).
Si al bucatarie ar putea fi aceeasi cauza. Umezeala de undeva. Ori o scurgere din vecini, ori aburii pentru ca nu aerisesti.
Ai multa umezeala in acea casa. In concluzie, dai tot jos, indepartezi cauza umezelii si refaci dupa ce se usuca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU este un meseriaș care oferă sfaturi utile, pe mine m-a ajutat. Cristi202 este nickname-ul https://www.tpu.ro/utilizator/lmot
, însă inactiv cam de mult timp. Poți cauta și pe Google "Dan Zugravul". Este alt meseriaș, are și blog și cont de Facebook și YT. Poți întreba pe el sau cheamă acasă pe cineva priceput.

| AnutaAna a răspuns:

Trebuie indepartat tot stratul afectat si daca peretele este ud (si cu siguranta in sufragerie este), atunci trebuie lasat sa se usuce foarte bine. Recomandat ar fi ca lucrarile sa se desfasoare spre sfarsitul primaverii sau vara pentru a grabi si usura uscarea. Aplicati un strat nou de tencuiala, de preferat antiigrasie si o lavabila care lasa peretii sa respire. Eu am folosit, cu rezultate foarte bune, Aeria Gold all-inclusive, o lavabila cu permeabilitate foarte buna la vapori.