| kalex a întrebat:

Buna ziua!
Traiesc intr-o casa mai veche la tara, care are peretii facuti din chirpici.
Intrebarea mea ar fi: acesti pereti pot suporta un TV mai micut care are undeva la 3.5KG? Avem si un boiler in bucatarie, dar acela a fost prins cu suruburi foarte lungi si groase.
Peretele poate suporta greutatea televizorul in sine sau am nevoie de suport in plus pentru el?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Tine nu iti face griji, nu e chiar asa slab cum pare altfel cadea casa pe tine.foloseste pentru siguranta niste dibluri mai lungi de 5cm.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Carpici:
Amestec de pamant lutos + paie + balegar de grajd (vaca, cai) si apa.
Se foloseste pentru tencuirea cladirilor ieftine.
Foarte usor de lucrat, bun izolator termic si fonic, a fost si este raspandit, in special la tara.

Casele de carpici sunt facute - de regula - pe o structura de grinzi de lemn (sustinerea) peste care se monteaza un grilaj tot din lemn (leturi, crengi) care formeaza (sustinerea) peretilor. Acest grilaj (sau peretele facut din caramizi de carpici sau din alt material natural: piatra sau lut usor) se acopera cu un strat de "tencuiala" din carpici.

Carpiciul nu are rezistenta mecanica pentru sustinerea obiectelor agatate pe perete, pulveruzandu-se chiar si de la un cui batut in el. Din acest motiv, obiectele ce se vor agata pe pereti NU se prind de carpici, ci de structura de lemn a peretelui (care este mult mai rezistent).

Daca vrei sa-ti prinzi televizorul de perete, trebuie sa cauti unde sunt grinzile de lemn din perete sau din tavan, iar suportul televizorului sa-l prinzi cu suruburi de lemn suficient de multe, lungi si groase pentru a te putea tine si pe tine, fara probleme.
Daca in perete nu poti identifica grinzi de sustinere potrivite, atunci poti agata suportul (cu lant) de grinzile de sustinere a tavanului sau poti folosi un alt suport stativ rezistent (masa, dulap etc.) si stabil.

In orice caz, tine cont ca televizorul poate fi mai scump decat peretele din carpici! happy

| Raducons a răspuns (pentru Bula):

De unde stii ca e eronat raspunsul meu, hai ca nu e chiar asa de slab zidul ala, daca tine biolerul tine si tv ul

| Bula a răspuns (pentru Raducons):

Tencuiala este foarte slaba, mai ales de carpici. Nu rezista sa bati un cui si sa agheti pe el un tablou.

Acel boiler este prins pe niste prezoane care cuprind tot peretele, inclusiv structura de sustinere (de obicei din lemn, rezistent).

| kalex explică (pentru Bula):

Am numeroase tablouri agatate pe pereti, prin toata casa.

| Bula a răspuns (pentru kalex):

Probabil sunt agatate in cuie, care sunt batute in structura de lemn de sustinere (ce am indicat si inainte).
Daca ar fi batut doar in tencuiala de carpici, atunci ar cadea repede,

| christine99 a răspuns (pentru Bula):

Si eu am tablouri pe perete de chirpic si stau de ani buni, au fost batute la intamplare.

| kalex explică (pentru Bula):

Asa cum este la christine99, si la mine au fost batute la intamplare.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca mi-ai dat "eronat", atunci spune-ne din ce este facut carpiciul?

L-am mai vazut si pe Dorel facand instalatii electrice, dar problema a fost doar cu pompierii... big grin

| Liviu a răspuns:

Cel mai sigur sa nu te risti, pentru ca ala e pamant, asa am si eu casa de la tara, si stiu ce zici. Sfatu meu? nu te risca, dupa ce ca dai o groaza de bani pe tv, apoi iei suportu, nu merita sa cada.Mai bine il pui pe noptiera ceva.In plus, capu sus! nu e un capat de lume ca nu il poti pune pe perete. Poti sa gasesti ceva frumos si cu bun gust, si cu conditi modeste!

| Daniel323 a răspuns:

Trebuie doar sa folosesti dibluri mai lungi pentru BCA nu cele pentru beton.
Ar mai fi si diblurile chimice daca vrei sa exagerezi.

| Liviu a răspuns (pentru Daniel323):

Mai nu stiu ce sa zic,ar fi ok sa incerce, dar sincer acum, vorbim despre pamant, stiu ce inseamna asta, si eu la tara cand am incercat sa gauresc peretele, m-am trezit ca a picat o bucata din berete.De asta i-am sugerat in un mod foarte ok sa se gandeasca la o solutie cu o masuta, cu o veranda.Mie de asta imi e frica, stim prea bine cum e cu bani munciti, si ne doare burta pe toti.Eu sunt in dubii laughing Eu nu prea imi asigur riscuri.Dar nu stiu, crezi ca ar fi posibil sa nu cada pamantu cand face asta? iti dai seama, casa e veche, repet, asta am patit eu la tara cand am gaurit peretele.Acum nu stiu happy Pot admite ca ma pot insela in ceea ce zic, dar nu stiu?

| Cadillac a răspuns:

Daca stii pui suportul si sa folosesti diblurile necesare incat sa nu se miste nu-l mai dai jos de acolo...