| KiLLr0Y a întrebat:

Am cuparat acum 4 ani o masina de gaurit si insurubat de marca Power craft 18v. Prima data cand am folosit-o a fost doar atunci cand am cumparat-o. Am pus-o la incarcat si am lasat-o timp de 8 ore dar nu a avut forta sa insurubeze surubul. Am masurat bornele de la incarcator 25v, pe baterie scrie 18v, dupa ce am scos de la incarcat pe acumulator am masurat 13v.Care este problema? Ce sa fac? Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Ștreangă_Dragoș_1994 a răspuns:

Alt incarcatot pentru acumulator gasesti foarte foarte greu, si eu am avut o problema cu o masina de gaurit nou nouta mi-a mers doar 2 ore,, dupa nu mai incarca deloc, cel mai bine e sa iti iei una nou si cel mai indicat ar fi de la firma Makita sau DeWalt sunt cele mai bune, costa putin mai mult dar crede-ma ca merita toate investita, astealalte firmele fantome sunt de toata rusinea... nu merita banii. pentru 200 sau 250 de Ron cat dai pe una mai bine mai pui ceva bani in plus si iti iei una de la Makita sau DeWalt si ai vreo 5 6 ani fara probleme.
si nu mai fa niciodata prostia sa pui direct la incarcat pentru ca incaratorul de la acumulator are in el un fel de orpitor pentru prizele de 220 care iti opreste curentul puternic si iti intra in acumulator doar strictul necesar de 18 V respectiv 20 sau cat ai. depinde de masina cat e de puternica

2 răspunsuri:
| Ștreangă_Dragoș_1994 a răspuns:

Pai daca pe baterie scrie 18V, nu are cum sa iti strie pe incarcator ca e de 25 V cand cumperi

| KiLLr0Y explică (pentru Ștreangă_Dragoș_1994):

Am tinut mai mult timp la incarcat si apoi am masurat 17, 61v dar tot nu are putere, am desfacut masina de gaurit si am legat acumulatorul direct la motor, apoi am masurat 5v la motor, am masurat si amperajul si 1, 25-1, 30 A cred ca acumulatorul e de vina.Se poate repara sau sa cumpar altul?

| Ștreangă_Dragoș_1994 a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Alt incarcatot pentru acumulator gasesti foarte foarte greu, si eu am avut o problema cu o masina de gaurit nou nouta mi-a mers doar 2 ore,, dupa nu mai incarca deloc, cel mai bine e sa iti iei una nou si cel mai indicat ar fi de la firma Makita sau DeWalt sunt cele mai bune, costa putin mai mult dar crede-ma ca merita toate investita, astealalte firmele fantome sunt de toata rusinea... nu merita banii. pentru 200 sau 250 de Ron cat dai pe una mai bine mai pui ceva bani in plus si iti iei una de la Makita sau DeWalt si ai vreo 5 6 ani fara probleme.
si nu mai fa niciodata prostia sa pui direct la incarcat pentru ca incaratorul de la acumulator are in el un fel de orpitor pentru prizele de 220 care iti opreste curentul puternic si iti intra in acumulator doar strictul necesar de 18 V respectiv 20 sau cat ai. depinde de masina cat e de puternica