| anonim1 a întrebat:

am mai scris referitor la ceea ce mai spun acum:am doua becuri, unul care functioneaza de la sursa 1 (becul1)si unul care este conectat la un acumulator(becul2).eu vreau ca in momentul in care intrerup sursa1 (becul1 nu se mai alimenteaza) sa imi intre direct becul 2 care este conectat la acumulator.ce piesa imi trebuie? ceva releu? contactor? va rog frumos ajutati-ma

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrerupator ai? mecanic? poti sa le legi pe intrerupator daca are 3 contacte, cu sursele in comun; dar ce sursa e sursa 1? trebuie separata de acumulator?
trebuie sa dai toate datele problemei...

| WOLF9 a răspuns:

Baga un contactorwinking

| serjju a răspuns:

Sall iti trebuie o punte de redresare intre cele 2 becuri sau daca nu leaga le in paralel sau de sursa unu sau de la o sursa altu si atunci iti va merge dar mai bine nu mai incerca ca te curentezi big grinbig grinbig grin: FUNDA?

| Laluu a răspuns:

Leagale in paralel si o sa-ti meargawinking

| anonim1 explică (pentru Laluu):

Dar eu vreau ca atunci cand becul 1 functioneaza becul 2 sa nu functioneze si invers