| Xander112 a întrebat:

Salut! Vreau sa instalez un releu de monitorizare faza si nu stiu ce fel de contactor sa aleg. Am vazut ca sunt contactoare normally open si normally closed. Ce ar fi mai potrivit pentru o instalatie clasica?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Cred ca am vreo suta si ceva de contactoare cu bobine de 24V, 110V, 220Vsi 400 Vdar niciunul cu contactele de forta normal inchise sau cum ziceti voi astia care aveti doua ore de romengleza pe saptamana normally closed.
Ce crezi ca se intampla daca tensiunea pe retea are 125V pentru cateva minute, oare poate sa actioneze un contactor care necesita 230 V la bobina ca sa intrerupa alimentarea?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice "instalezi" tu, va fi degeaba, fiinsca nu te pricepi!
Vorbeste cu un electrician autorizat sa rezolve problema!

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai sunt si relee cu ambele parti. NO si NC. Ia-le pe alea si monteaza-le dupa cum iti spune in schema electrica. Sau mergi cu schema electrica la cineva care cunoaste.