| RksRoxy a întrebat:

Buna ziua TPU,as dori sa aflu cat consuma o centrala electrica la 3, 80KW(pe luna) pe o suparafata de 100mp. Am 5 camere(doua dormitoare,un hol,o bucatarie, o baie) deci 5 calorifere si as dori si aflu cat costa toata centrala cu calorifere si instalatie. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Cristian_Birmanese_1990 a răspuns:

Gasesti pe http://www.buzzmag.ro/cat-consuma-si-cum-alegi-centrale-electrice-bune/ consumul si cum sa calculezi

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Centrala electrica la 3, 80 Kw pe luna nu exista.
Citeste pe aici si daca mai ai intrebari revino: http://centrale-buderus.com.ro/......electrica/
Citeste si comentariile sa vezi ce zic cei care au.
Oricum cu toata instalatia te costa 12-15.000 lei

| RksRoxy explică (pentru Salontanul):

Eu ma refer la asta : Cat consuma o centrala electrica de 380W pe luna...

| Salontanul a răspuns (pentru RksRoxy):

Deci: o centrala de 380 Wati consuma 380. Tu ai vrut sa spui o centrala care functioneaza la 380 volti cat consuma. Depinde de puterea ei. Daca are sa zicem 9 Kw ea consuma cei 9 Kw intr-o ora teoretic. Practic ea nu functioneaza toata ora si nu la puterea maxima. Mai depinde consumul si de alti factori: gradul de izolare a locuintei (pereti, tavan, usi, geamuri), traficul (cati locuiesc si cat se plimba pe usi) si zona de expunere a locuintei. Daca esti intr-o zona mai izolata e un consum mai mare. Daca esti mai la adapost, consumul e mai mic. Daca te uitai pe articolul ce ti l-am dat acolo este un calcul aproximativ. Nimeni nu poate sti cum este la tine, numai aproximativ.

| relian a răspuns:

Centrala trebuie sa poata acoperi suprafata ta adica metrii cubi de aer, ca urmare tu ai 100 mp dar nu se incalzesc mp si mc deci trebuie sa spui si inaltimea sa afli citi mc de aer ai, deci cit aer trebuie incalzit.Si chestia asta o sa tio spuna cei care vind centrale, sau care instaleaza.Dar sigur la un magazin specializat poti afla exact centrala ce ai nevoie.Acum consumul difera in functie de ce temperatura vrei sa faci in aptm tau sau casa ori ce ai,si de cit de bine este izolata casa. Daca nu ai casa izolata vei consuma f mult, nu se merita. Daca ai izolatie la exterior vei consuma tot asa mult si iar nu se merita. Daca ai totul izolat la interior, pereti, tavane, si peste izolatie rigips si zugravit atunci se merita vei consuma la jumatate din ce am spus mai sus.Acum daca centrala ta are 3.8 kw normal ar consuma intro ora de functionare atiti kw 3.8.Dar asta depinde cit timp merge centrala intr-o zi.Deci depinde cum am spus de temperatura ce o vrei in casa si de gradul de izolare. Poti consuma 10 kw sau 100 de kw.Depinde cit de frecvent folosesti apoi usile, intrare iesire afara, cite ferestre ai si asa mai departe.Cit costa? Cel mai indicat este sa mergi la magazin la unul mare specializat si aia iti pot oferi informatiile legate de cost, putere si calorifere cite sa pui in fiecare camera, baie etc.Eu personal daca ar fi sa folosesc curent electric pentru incalzire as construi singur un sistem, dar fara calorifere, as incalzi direct aerul, adica ceva gen aer conditionat.Acest sistem exista, in RO mai putin doar in magazine, restaurante chestii de genul asta.Dar se foloseste mai mult gaze care sint mai ieftine si mai rar curent electric, asta in EU.In America se foloseste atit curent electric cit si gaze cam in egala masura, dar se incalzeste aerul si nu apa, calaorifere bla bla.Dar e mai complicat pentru tine sa faci asa ceva si de cumparat nu stiu daca se merita.Cine se pricepe isi poate face singur.Scuze ca batui drumul pe linga.Dar cel mai ieftin iesi cu izolarea casei pe interior cum am arataT. Daca esti curioasa iti pot da detalii, ma gasesti pe aici.

| LIN2010 a răspuns:

Instalatia (cu centrala, tevi, calorifere, coturi, robineti, etc +manopera)cam 15000 -20000 de lei.Consumul lunar este alt ceva, centrala banuiesc vrei sa spui 380 volti, este mai eficienta decat cea de 220 volti (dar daca nu ai alimentare electrica trifazata mai costa cam 3500)iar consumul va fi in functie de mai multi factori(grad de izolare termica a locuintei, puterea electrica constructiva a centralei, setari proprii a temperaturii ambientale, etc)undeva intre 70 si 100 kwh / zi, incluzad si restul receptorilor electrici din locuinta.Respecte

| dmozro a răspuns:

Informatii despre consumul unei centrale electrice gasesti pe http://www.brindustry.ro/cat-consuma-o-centrala-electrica/ si daca doresti sa stii cum alegi cel mai bun termostat de ambient pentru centrala ta - http://www.brindustry.ro/termostat-ambient-cum-il-alegi-pe-cel-mai-bun/