| DoruStan a întrebat:

Bună ziua. Am o pereche de perusi, au făcut pentru prima dată acum două săptămâni un singur ou pe care l-au spart iar acum 4-5 zile din nou un singur ou. Știu că la două zile după primul trebuia sa-l facă pe următorul etc. Dar nimic. Și nici pe acesta nu stă. Știți cumva care e problema lor?

3 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Am crescut si eu Agapornis cateva generatii. Si mie mi s-a rupt sufletul cand a spart( si mancat, ca mananca) primul ou. Este din cauza ca oul este neferilizat. Practic este un ou gol fara samanta de pui inauntru. Cand vede ca este nefertilizat, il sparge si mananca galbenusul si albusul pentru a-si lua inapoi proteinele pierdute la depunerea oului. La prima imperechere oricum de obicei nu ies puiuti, abia de la a doua si atunci fiind tineri la fel, unele vor fi sparte si mancate. Daca deja ai a-3a depunere si la fel, oua sparte si mancate, insemna ca masculul este infertil si nu va putea sa fecundeze femela pentru ca sperma lui nu are spermatozoizi. Succes! big grin

| Lidia09 a răspuns:

Pare să fie o situație neobișnuită pentru peruși. Există câteva posibile explicații pentru acest comportament:
-Schimbări în mediu sau în rutina lor pot cauza stres, ceea ce poate afecta procesul de reproducere.
-O dietă necorespunzătoare poate afecta capacitatea lor de a se reproduce sau de a păstra ouăle.
-Este posibil ca unul dintre peruși să aibă o problemă de sănătate care să afecteze reproducerea lor.
-Perușii pot avea dificultăți în reproducere din cauza vârstei sau a factorilor genetici.

Este posibil să nu aibă un mediu optim pentru reproducere, cum ar fi un cuib adecvat sau condiții de iluminare și temperatură potrivite.
Se recomandă să consulți un medic veterinar specializat în păsări pentru a obține o evaluare completă a stării lor de sănătate și pentru a identifica orice problemă care ar putea afecta reproducerea lor.