| nicolaer77 a întrebat:

Buna ziua. Am o problema. Am o cameră pe pivniță iar pe latura dinspre vecin parchetul este ud. Ce sa fac? Sa izoleze tavanul la pivniță? Se poate izola acum iarna? Ce fel de adeziv sa folosesc? Sa iau un dezumificator?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca pe o singura latura este ud, nu e de vina pivnita. E o infiltratie, ori din conducta, ori din precipitații, ori din panza freatica. Un dezumidificator electric ar rezolva efectul, nu si cauza.
Izolarea este insa benefica in orice situație. Avand in vedere ca in pivnita probabil e umed, poti folosi ca adeziv o spuma poliuretanica, de preferat de iarna.

| nicolaer77 explică (pentru regis):

Transpira latura dinspre vecinul dar o am izolata și o jumate de latura dinspre alta camera și la jumatea camerei am impresia că sub covoare umed

| nicolaer77 explică (pentru nicolaer77):

Sa fie de la condens? Nu am conducte. Vecinul chiar langa perete are brazi tuia. I-am zi sau taie dar nu vrea. Se poate și de la asta?

| nicolaer77 explică (pentru nicolaer77):

Când nu era locuită camera nu aveam probleme. Cum am pus parchet și a venit iarna au apărut.

| relian a răspuns (pentru nicolaer77):

laughing lasa omule copacii in pace,aia nu au nici o legatura cu problema ta.
Ati taia tot,ati darama tot de prin jur numa sa se rezolve problema care e de fapt altundeva laughing
Normal ca e de la condens,daca facci case din beton,apoi nu izolati la interior la ce te astepti?

O casa din beton,din boltari,oriunde este ciment o sa fie rece,tu faci focul,aerul contine apa,se incalzeste si apa condenseaza.

Ai sub parchet apa pentru ca acolo a condensat,pentru ca intre parchet si podeau aia din ce o fi benton,ori ce este ai rece,ai aer.
Ar fi fost bine ori sa lipesti parchetu acolo,ori sa lipeste placi de pluta pe podea,deci lipit,nicicum altfel doara lipit,apoi pus parchet,ori parchet din ala mai gros care se lipeste.

Ai putea sa izolezi tavanu-podeaua aia ce spui deasupra ori in pivnita,dar daca e placa de beton,aia tot este legata de fundatie,fundatia este in pamant si are legatura cu exteriorul.

Deci gandeste ca ai asa ca un carnat lung,ai afara rece,ala raceste fundatia la exterior,rece ala se duce peste tot, ajunge in locuri unde aerul este mai cald si face condens.

Ce ai tu acolo complicat, singura solitie este sa scotri parchetu si sa lipesti pluta, ori sa lipesti parchet. Poti sa izolezi si in pivinita tavanu, adica podeaua de deasupra, asa o sa fii cam pe unde trebuie.

| nicolaer77 explică (pentru relian):

De care pluta sa pun? Și cu ce o lipesc? Nu pot acum că camera e locuita. Până atunci ce sfătuiești? Sa folosesc un umidificator? Pot pune polistiren pe tavan la pivniță acum iarna?

| relian a răspuns (pentru nicolaer77):

Nu stiu in RO unde se gaseste pluta.Dar sunt placi de pluta,, cum sa zic asa cam de 1x1 metri ori poate si fi si val,de anumite grosimi, dar cum am zis nu stiu exact in RO unde poti gasi, ori cat costa.
Daca folosesti deumidificator, deci care scoate apa nu care sa bage apa in aer.
Deci nu stiu daca e bun ala, ma refer ca consumi curent, ar trebuie sa-l tii mereu.In camera aia probabil ai temperatura nici mare dar nici mica, cred ca ai 15 grade poate 18, sa nu se mai faca condens trebuie sa faci 25 cel putin tot timpul
Polistiren poti pune, dar nu stiu daca o sa stea lipit, cel mai indicat este sa pui polistirenul ala lipit.Asa ai putea sa il prinzi in dibluri,dar o sa rezolvi pe jumate,pe linga polistirenul ala trot va intra aerul.
Bine o sa fie cum am zis mult mai bine decat e acum.
Incearca si prinde polistirenul ala cu dibluri,vezi cum o sa fie dupa. Oricum nu pierzi nimic,polistirenul iti va trebui cand o sa vina caldura sa il lipesti,deci o sa il ai oricum,nu-s bani irositi.

Ar fi fost mai bun daca aveai mocheta decat parchet,placaj ce aia colo.

Asa pe viitor la vara,ar fi bun sa pui,sa lipesti acolo in camera aia lemn,deci lemn gros,scandura de fag,de stejar le lipesti cu adeziv,sa fie slefuite doara,apoi peste lenul ala pui mocheta,asta o sa rezolve problema sigur.
Acu nu ma intreba cat costa scandura,banui ca costa ceva.dar nu pui din aia lacuita,doata slefuita sa fie fina,sa nu fie scandura asa zgrumturoasa ma refer.
O sa lipesti si polistirenul ala si o sa fie bine.

Eu le zic mereu la romani ca ei nu fac bine,dar nu vor sa asculte. Faceti case din betoane,bolatari rahaturi,de parca zici ca da careva cu bombe peste voi.
Plus de asta le izolati pe afara,lucru total gresit. faci focu ca la locomotiva laughing
Gandeste,placa de beton jos,placa de beton sus,boltari,incarcatura de ciment la interior,asta este frigider curat laughing
Toate astea ce am zis are legatura cu exteriorul,care iarna este f rece,raceala aia iti papa toata caldura din interior.

Ce trebuie sa faci? Izolezi la interior,pereti,tavan tot,pui pe linga ziduri pprofle,lipesti pe pereti si tavan polistiren,pe profile pui rigips,Atentie Rrigips nu ciment si stai ca boierul, sute de ani no sa stii cei aia condensatie, no sa stii cei aia igrasie.

Treb sa ai in cap mereu asta :
Ciment =rece
Ipsosul = cald
Rigipsul=ipsos deci aia folosesti la interior, acolo unde iarna este frig.
Bagi scandura pe podea cat mai groasa, lipita stai ca ursu la hibernare si consumi trei lulele cu caldura >

Dar romanii cand le spui de astea se uita de parca ai fi cazut din Luna.
Ei ce vad pe unde merg, aia fac si la ei casa.Pai daca asa se face in Italia,daca asa se face in Germania,asa si ce? Treb sa fac si eu ca aia?
Treb sa ai notiuni simple de fizica, cum se duce caldura, cine o transfera mai rapid, cine o transfera mai lent, cine o blocheaza, asa stii cum sa izolezi termic.

| regis a răspuns (pentru nicolaer77):

Mi-e greu sa zic din descrieri daca izolarea pivnitei va rezolva problema, dar cum ziceam, izolarea va aduce doar beneficii.
Eu suspectez ca e capilaritatea, adica apa din pamant este absorbita in sus in pereti. Termoizolarea peretilor nu ajuta in acest caz, fiind necesare solutii mai drastice si mai costisitoare, cum ar fi introducerea unor placi de inox.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Il omori pe om cu pluta... Stii care sunt preturile la pluta? Sau tu vrei sa puna din aia la rola de 1 mm?

| relian a răspuns (pentru cristi202):

laughing am vazut pe aici ca asa pun sub parchet, pun pluta.Acu asta e,i-am zis xca nu stiu ce pret este.

Dar cea mai buna metoda este sa puna polistiren sub,acolo in pivnita, sa prinda cu dibluri, macar asa temporar si tot e mai bine decat acu, iar la vara lipeste polistirenu ala.

Cred ca polistirenu ar rezolva problema lui in acea camera, sigur, va fi ca in restul casei.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

In America, da, e OK pluta, dar ce salarii sunt acolo si ce salarii la noi? Aici e un material foarte scump. Cite nu faceam eu cu ea de nu era scumpa! E foarte buna la multe chestii, si la izolare cum zici tu.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie stabilita CAUZA umezelii.
Sunt multe motive posibile, fiecare trebuie tratat si rezolvat diferit!
- Daca apa vine din sol, atunci izolatia de apa al fundatiei nu este buna.
- Daca apa este din cauza de condenz, atunci trebuie facuta izolatie termica.
- Daca apa provine de la o instalatie defecta, atunci ea trebuie reparata.
- Daca apa se infiltreaza din alta parte, atunci trebuie gasita si eliminata sursa.

| relian a răspuns:

Izoleaza doara cu polistiren in pivnita tavanu,adica podeaua camerei,asta ar trebuie sa te duca la nivelul la care sunt si restul de camere, restul casei.
Prinzi temporar cu dibluri, iar la primvara lipesti cu adeziv, asa iesi cel mai ieftin, dar o sa fie cum este in restul casei, n-o sa ai racheta happy