| anonim_4396 a întrebat:

Aveti mansarda la casa si, daca da, cum va simtiti intr-o camera la mansarda (vara, iarna)? Se poate izola bine o mansarda? Va deranjeaza inclinarea peretilor? Mersi.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Vara este mai cald, decat la parter, pentru ca aerul cald urca in mansarda. Nu stiu daca e mai bine intr-o casa similara, fara mansarda, unde aerul cald nu mai are unde sa urce, dar un sistem simplu de ventilatie rezolva problema la temperaturi acceptabile, respectiv o clima pe canicula.
De izolat se poate izola, dar usurinta cucare poti face asta depinde de caracteristicile constructive ale mansardei respective. Eu de exemplu am 30 cm de termoizolatie pe tavan si zic ca e suficient.
Inclinarea peretilor pe mine nu ma deranjeaza, pentru ca am ridicat peretii laterali la 1, 85 m, astfel incat sa nu ajung cu capul in niciun punct si sa pot aranja mobilierul dupa dorinta (dulapurile standard nu sunt mai inalte). La o inaltime mai mica apar unele constrangeri, dar tocmai aceasta inclinatie a tavanelor da farmecul unei mansarde.

3 răspunsuri:
| Stefy_Stefania_2000 a răspuns:

Camera mea e la mansarda iarna e ok ca am un semineu iar vara e tot asa.

| Betatexter a răspuns:

Sunt complet de acord cu regis, as mai adauga o folie de aluminiu peste vata minerala de 30 de centimetri. Grosimea izolatiei e arhisuficienta.

Off topic poate, nu uita uita de folia anticondens speciala pentru poduri locuibile.

Succes!