| xPegasus a întrebat:

am o problema destul de mare, am plecat de acasa timp de 2 luni, iar inainte de asta am renovat o camera, varuit si parchet nou. Stau la sa si nu am lasat geamul deschis iar parchetul s-a umflat, mentionez ca e parchet din bambus si cam ustura la buzunar sa cumpar altul, ce credeti? Se mai poate ceva sa-l salvez?

8 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Daca esti acasa, lasa totul deschis sa se faca curent, sa bata vintul, pentru a se usca. Cum ai renovat si a fost inchis, a tras umezeala de a pereti. Chiar daca acum ploua, toti poti sa deschizi dar fara sa bata ploaia inauntru. Daca nu se va retrage intr-o luna, atunci te va ustura bine.

| Astaeparereamea a răspuns:

Daca nu s-a umflat/dilatat din cauza umezelii ai noroc. Theimpaler ti-a dat destule indicatii

| TheImpaler a răspuns:

S-a umflat....adica e ridicat in sus?

| xPegasus explică (pentru TheImpaler):

Da

| TheImpaler a răspuns (pentru xPegasus):

Cine ti l-a montat, a lasat cam 1cm distanta intre parchet si perete?

| xPegasus explică (pentru TheImpaler):

Nu cred

| TheImpaler a răspuns (pentru xPegasus):

Pai de-aia ai problema asta. ala se cheama rost de dilatare. daca n-a avut unde sa se dilate, s-a dus in sus. ce trebuie sa faci: dai jos plinta, iei un flex cu disc pentru lemn, si de jur imprejurul camerei tai aproximativ 1cm din parchet. ai grija sa nu tai prea mult si sa nu-ti mai acopere plinta rostul. o sa se faca mult fum. dar asta e cea mai rapida si mai economica metoda, dupa care, pui plinta la loc. sau il chemi pe cel care l-a montata sa faca el chestia asta. a doua problema care ar putea fi, e urmatoarea: spatial ala se lasa cu ajutorul unor "pene". e posibil ca inainte de montarea plintei, sa nu fi fost scoase penele. in cazul asta esti un fericit. dai plinta jos, scoti penele, pui plinta la loc si gata.

| xPegasus explică:

Casa*