| teiube a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema centrifuga de la masina de spalat nu se mai invarte stie cineva ce are se poate repara si cam cat m-ar costa

9 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Ce masina? Nu merge stoarcerea? Restul programelor? Zgomote suspecte?
Mai multe detalii te rog.

| teiube explică (pentru stlucian):

Masina este marca campomatic masina scartie celelalte programe merg totul merge doar centrifuga nu se invarte ea vrea sa se invarta dar parca cineva nu o lasa

| teiube explică (pentru stlucian):

Nu se invarte cuva

| stlucian a răspuns (pentru teiube):

Daca scartaie o prima problema ar fi rulmentii/semeringuri.Tot rulmentii pot impiedica cuva sa ajunga la turatia de stoarcere. Poti misca usor cuva cu mana?

De care e masina mai precis(model).Cu afisaj digital/fara

http://servicereparatiimasinidespalat.ro/images/14067250.lg-wd-14377fd.jpg

http://www.masinidespalat-second-hand.ro/......_medie.jpg

| stlucian a răspuns (pentru teiube):

Modelul in gasesti pe o eticheta cu un cod de bare daca deschizi hubloul undeva pe margine.E format din ceva litere si cifre.
M-ar ajuta mult. Daca e cu afisaj arata cumva vreo eroare in momentul stoarcerii?

| teiube explică (pentru stlucian):

Cun mana da pot sa misc

| teiube explică (pentru teiube):

Campomatic 402 masina e foarte veche

| stlucian a răspuns (pentru teiube):

Din elementele prezentate pot deduce doua mari defecte sad
1 rulmenti uzati la care se adauga si schimbarea semeringurilor
2 placa de comanda (contactele mai precis uzatate) Programator.

Sunt service-uri care dispun de programatoare (second/reutilizabile)sau chiar le repara pe cele originale in functie de uzura contactelor.

Un pret la o astfel de reparatie nici macar nu pot sa aproximez dat fiind ca nu sunt convins daca si rulmentii trebuie inlocuiti la cara se adauga manopera...

O solicitare la un service pentru a constata defectul te scapa de un drum inutil.

Acum depinde de bugetul tau si daca crezi ca merita reparatia sau se cere cumparata alta masina ca sa nu spun noua ca in ziua de azi mai peticim cat se mai poate apoi cred ca suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftina. thumbs up

| Da3m0n a răspuns:

Altaaa!