| anonim_4396 a întrebat:

am un apartament cu 2 camere+baie+bucatarie, iar acum 2 luni am pus centrala(motan kplus fara condensare). Termostatul de camera este fara fir si este setat la 19, 5 grade, apa din intalatia termica este la 68 de grade iar apa calda este la 40 de grade, in casa am geamuri termopan.Luna trecuta am depasit 300 m cubi la gaz si mi se pare prea mult.Mentionez ca am chemat un specialist iar termostatul de camera nu este defect.As vrea sa stiu daca consumul este normal, in luna aceasta de pe 9 pana azi(25) am consumat 162 m cubi?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. In primul rand de gradul de izolare al apartamentului, daca mai ai vecini sus sau jos, daca vecinii fac caldura, cati pereti exteriori ai si din ce material sunt facuti. Eu am o locuinta mai mica (39 metri patrati) si am consumat 108 Mc de gaz. E adevarat ca la mine centrala sta pe 21 grade ziua si 22 grade noaptea. Tot fara condensare este si a mea dar locuinta este izolata cu polistiren si peretii sunt (in majoritate) din caramizi de tip boltari. Doar peretele bucatariei este din beton si l-am izolat cu 10 cm de polistiren. Deasemenea, stau pe casa scarii si uscatorie dar tavanul din casa scarii si uscatorie l-am izolat tot cu polistiren. Mai am un perete (cel din casa scarii ) neizolat si nici nu-l pot izola din cauza tevilor si cablurilor existente. Aicea zice ca ar trebui sa ai un consum de 225 mc: http://casoteca.ro/cum-sa-iti-scazi-factura-la-intretinere-cu-25/ Acum, ti-am spus, depinde si de conditiile locale.

| ioan135 a răspuns (pentru Salontanul):

E drept stau la etajul 3 si sunt pe coltul blocului, nu sunt izolati insa am inchis balconul, peretii sunt de caramida si vecinii de langa nu mai stau aici si nu fac caldura doar vecinii de jos fac

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca asa scrie acolo atita ai consumat, fi mai econom, dă presiunea mai mică sau plătesti, ce vrei sa faci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce fel de calorifere ai? 19.5 mi se pare cancer de-a dreptul, iar 68 de grade pe calorifere, cam mult. Incearca un 60, maxim 65. Eu am Motan in condensatie, ziua 21.4-21.8, iar noaptea cu vreun grad mai putin. 45 de grade pe calorifere, iar consum maxim 250-300 RON pe luna. Ultima factura a venit 100. Habar nu am cit vine asta in metri cubi.
Mentionez ca stau la etajul 4 si am ceva pierderi, chiar daca e izolat. Termostatul e pus in camera cea mai friguroasa, iar in dormitor, unde am calorifer de doi metri, am robinet termostatic pe calorifer.

| ioan135 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am calorifere de fonta cel din camera cea mai mare avand 20 de elementi cat despre temperatura din calorifere este setata la 68 deoarece caloriferele fiind de fonta tin caldura mai mult timp

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ioan135):

Incearca cu 60. Nu conteaza caloriferele cit tin caldura, ci care e temperatura la care centrala iti da randamentul maxim. Consulta-te eventual cu un instalator care are habar ce si cum se intampla. Din ce vad, daca zici ca nici vecini pe linga care sa se incalzeasca... cel mai bine ar fi fost sa fii izolat.

| relian a răspuns:

Pune mina pe zid in interior si spune cum simti, is reci sau calzi? Aia spune tot, unde se duce caldura ta.

| ioan135 a răspuns (pentru relian):

Am pus mana si sunt reci

| relian a răspuns (pentru ioan135):

Aia e tot, caldura acolo se duce.Peretii radiaza tot timpul frig si iti raceste aerul cel incazeste caloriferele, ca urmare consumi gaz mult. Pune si izoleaza pereti tavanu la interior cu polistiren sau vata peste care pui rigips si vei reduce la 30-40% consumu.Alta posibilitate nu vad.

| popa07ady a răspuns:

Cand ai montat centrala ti-a facut si reglajul gazului? ai regulator de gaz? instalatia este echilibrata?