| MusicGabyBoy a întrebat:

Buna Ziua! Am un catel pe nume Dingo (2 luni) si chiar as vrea sa il invat comanda sezi pentru a-mi impresiona prietenii, parintii etc.big grin!

Răspuns Câştigător
| Deutzeuh a răspuns:

Salll.pai intai vreau sa spun ca ador cateii:8 si apoi ce trebuie sa faci.te duci la el cu o mana de mancare de catei, boabe, si ii repeti mereu sezi cu o boaba in mana.iii zici de vroe 50 de ori si ii dai boaba... apoi mai iei una, spui sezi si il lasi cu cealalta mana poponetzul(fundul) jos.si faciasa in fiecare zi si el va sti ca tu ii dai o rencompensa.succes:*:*:*

4 răspunsuri:
| Pirkko a răspuns:

Nici nu ma obosesc sa-ti raspund, desi am un caine. Si stii de ce nu-ti raspund? Pentru ca tu doresti doar sa-ti impresionezi familia si prietenii. Inca n-ai priceput ca un caine trebuie educat pentru ca e indispensabil sa te asculte in orice circumstanta si ca educatia unui animal nu e o gluma, asa, sa ne hlizim pe TPU. Cine e inconstientul care ti-a oferit un caine? Vai de capul lui!

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Buna!
Atunci cand ii dai o comanda, mentine contactul vizual cu cainele. Asta ii transmite lui mesajul ca tu esti seful/sefa. Apoi, spune-i pe nume si da-i comanda cu o voce ferma. "Rex, stai!". Nu tipa, fiindca o sa-l sperii si nici nu da comenzi prea lungi. Cainii nu inteleg decat destul de putin din limbajul omenesc, iar propozitiile lungi ii deruteaza. Dupa ce ii dai comanda, arata-i exact ce vrei sa faca, in timp ce repeti aceleasi cuvinte.

Da-i o bucata de biscuite sau ceva bun dupa ce executa corect, lauda-l si mangaie-l. Cainele va fi foarte fericit fiindca tu esti multumit(a) si va fi dispus sa colaboreze in continuare.

Nu vorbi prea mult pe langa subiect in timp ce iti dresezi cainele, "Azorel, sezi", "Bravo" si cam atat, fiindca altfel o sa creada ca s-a terminat instructia si ca se poate juca in voie.

O sedinta nu trebuie sa dureze mai putin de 10 minute, si nici mai mult de 15 minute, daca vrei sa obtii rezultate reale. Ca si copiii, cainii se plictisesc si obosesc si ei, daca fac acelasi lucru de zeci de ori.

In fiecare zi, trebuie sa ai un program fix de antrenat cainele si, pe masura ce progreseaza, redu-i portia de dulciuri, pana cand o sa se obisnuiasca sa te asculte fara sa mai vrea nimic in schimb.

Nu incerca sa il inveti mai multe comenzi in acelasi timp; fiecare comanda la randul ei. Nu tipa si nu lovi cainele – frustrarea si nervii nu vor aduce nimic bun in relatia voastra. Rabdare, repetitie, laude si afectiune, iata de ce are nevoie orice animalut cu blanita, cat ar fi el de obraznic si incapatanat!

Sper ca te-am ajutat :*

| 111111111111111 a răspuns:

Pai incerca sa il afesi in pozitie, ii spui comanada si daca a executat-o il recompensezi cu o mancare care ii place lui foarte mult.

| Bobyxx a răspuns:

Te joci cu el il faci intr-un fel sa seada si tu spui sezi si il recompensezi cu mancare ( la cainele meu a functionat ).