| Cosmina1 a întrebat:

Buna!
Am un catel de talie mica care e nazdravan. De mic am incercat sa il invat comanda 'sezi', dar acum are aproape 2 ani si nu ma asculta laughing..cum ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e târziu deloc! Trebuie stăruintă si răbdare. Repetă "sezi" (apăsandu-l usor de fundulet) de douazeci de ori pe zi, până pricepe. Cand reuseste, compenseaza-l cu ceva bun imediat (să ai la indemână, iti pregatesti din timp). Probabil e rasfatat cu bunatati tot timpul si nu mai stie sa faca diferenta, stie ca primeste bunatati oricand! L-ai alintat prea mult, acum a neascultator. Nu-i mai da ce-i place, până nu te ascultă.

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru Cosmina1):

Da, in general.Pentru ca sunt o rasă drăgălasă si-si permit sa-si faca de cap, stiind ca stapanul ii accepta toate nazbâtiile. De regulă, ei habar n-au ce-i bătaia. Nu le pasa decat de joaca si de nebunii. Isi urmăresc interesul!

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| Adryanna2000 a răspuns:

De doi ani?!:O..........cam ciudat catelul.

Răspuns utilizator avertizat
| Adryanna2000 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te apropii mai mult de el.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioanadulcik a răspuns:

E prea mare acum nu mai ai ce face si doar caini de vanatoare pot invata la ori ce varsta comanda sezi eu am invatat-o pe catelusa cand avea 3 luni cand bat din picioar sa stea... acum e prea tarziu straight face

| KQarapuziK a răspuns:

Cosmina eu cred ca trebuie sa fii un pic mai severa cu el sau poate trebu sa-i arati cine esefahappy

Răspuns utilizator avertizat