| 1951 a întrebat:

Am un cazan JUNKERS 33KW de 8 ani am folosit buturuga de curatire a gudronului si cu toate acestea la setarea de 70 grade cu lemne in camera de ardere, dupa o perioada cazanul bufneste fum pe cele doua urechi si pe langa cele doua usi. Daca stie cineva cum pot scapa de acest neajuns.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

De obicei centralele afuma cand cosul nu este corect dimensionat. Dar daca mai demult nu facea asta, chiar si pe vreme calduroasa, cum e acum, s-ar putea totusi sa necesite doar o curatare serioasa. Nu stiu cat de eficiente sunt acele buturugi...