| AZURO a întrebat:

Am o centrala pe lemne Celsius de 37kw presiunea la apa rece este de 0, 5 bar la 60de grade este 1, 5 bar iar pe cazan scrie presiune maxima in cazan 2 bar. Ce se intampla daca trece presiunea de 2 bar de exemplu daca apa are 70 de grade presiunea este la 2 bar. Barometrul este montat pe retur.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista o supapa de suprapresiune care ar trebui sa elibereze presiunea. Daca, insa, supapa (din diferite motive) este blocata instalatia poate face bum.

| Albnegru10 a răspuns:

Explodeaza daca supapele de siguranta nu-si fac treaba. Nu risca.

| CasaSiDesign a răspuns:

Supapele de siguranta: se aleg dupa tabelul din cartea tehnica a cazanului, iar presiunea de descarcare pentru cazanele trebuie sa fie de max. 2 bar!

Se monteaza intotdeauna 2 supape de siguranta iar intre cazan si
supape nu se admite prezenta nici unui robinet.
In caz de una se blocheaza cealalta isi va face sigur treaba.