| MunanyoCyupapi a întrebat:

Buna ziua! Am un generator electric pe care l-am folosit astăzi, dar când a venit curentul, am uitat sa scot din priza generatorul. Ideea e ca a cam ieșit fum de la priza(nu foarte mult). Ce este de făcut? Nu cred ca s-a stricat de tot, dar nici nu cred ca mai are mult.Rog sa răspundă doar cunoscătorii/cine a mai pățit asta

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Problema este legarea generatorului in instalatie. Legarea lui la o priza nu este o solutie buna, o data pentru ca pe întreg circuitul prizei respectiv practic nu mai ai nici o protectie, apoi pentru ca generatorul nu este protejat la revenirea curentului in retea.
Pentru a proteja circuitele, generatorul trebuie conectat inainte de panoul de siguranțe, cel mai simplu intr-o siguranta bipolară pe post de întrerupător general.
Pentru a proteja generatorul, inainte de a cupla siguranta lui ar trebui sa decuplezi generalul de la rețea. Eventual poti lasa un bec legat pe o siguranta separata, alimentata tot de la retea, care sa se aprinda cand revine curentul, moment in care decuplezi siguranta generatorului si cuplezi generalul de la rețea.
O varianta mai "elegantă" ar fi inserarea unui releu normal închis, care sa decupleze automat generatorul in momentul revenirii curentului de la rețea. Dar generatorul se va lega tot asa, printr-o siguranta generala in tablou.

| darrio2007 a răspuns:

Generatorul nu este alimentat de un motor termic? De ce era in priza?

| MunanyoCyupapi explică (pentru darrio2007):

Ba da, era băgat in priza deoarece nu aveam curent și așa se putea distribui curentul in casa, și când a venit curentul și am ridicat siguranța din fata casei, am uitat generatorul in priza și peste vreo jumătate de ora, am văzut ca iese fum din el, dar nu de la motor.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a iesit fum, inseamna ca ceva tocmai s-a prajit/ars.
Cheama un electrician sa verifice priza aceea si motorul generatorului, care ar putea fi afectat.