| Alecsx25 a întrebat:

Ieri pe la ora două mi s-a luat curentul în timp ce calculatorul era aprins şi rula un joc. Curentul a revenit după circa cinci minute, dar când am vrut să pornesc calculatorul, acesta nu reacționa în niciun fel. L-am scos din priză, toate mufele şi am încercat din nou, dar degeaba. L-am lăsat scos din priza până astăzi când am încercat din nou, fără succes. Ideea este că nu miroase a ars din interior, iar când bag mufa de la internet în el, se aprinde, dacă scot mufa sursei, se stinge. Mă gândesc că sursa n-ar fi arsă, nu ştiu ce să-i fac. Nişte sfaturi pe care aş putea să le încerc? De precizat că nu-l pot desface, este încă în garanție, dar n-aş dori să-l trimit.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine il duci in garantie si reparatia este gratuită, acolo s-a ars o piesă din cauza fluctuartiei de curent, vina este si a ta, cand ai vazut ca s-a luat curentul trebuia sa scoti calculatorul din priza, ca stiai ca atunci cand ai pană de curent, cand revine lumina curentul este mai mare ca de obicei, si distruge aparatele, sau nici atit nu stiai? Nu te băga tu in el ca nu te pricepi, nu stii ce piesă s-a ars, doar la servis il vor repara ei.

| RAY a răspuns:

Dul la garantie

| Superior a răspuns:

Enel e raspunzator pentru asta, ca ei se ocupa cu curentul, ei ti l-au stricat. E posibil sa nu-l primeasca la garantie si sa te trimita sa faci gura mare la enel.

| octav005 a răspuns:

Posibil sa se fii dus placa de baza, sa se fii produs un scurt de la fluctuatii de tensiune.

si mie mi s-a intamplat. am oprit calculatorul. l-am scos din priza, si l-am lasat o ora si ceva fara curent. in timpul asta am facut curatenie prin casa.
iar cand am bagat mufa de alimentare a sursei. pornea 2 secunde si se oprea singur, si nu mai puteai sa faci nimic.
am fost cu ea la service, si nu prea i-a gasit ce sa-i faca, cred ca a facut scurt la niste piese din placa am incercat si cu alte surse, dar degeaba. a trebuit sa o schimb.

| FaraNume1245 a răspuns:

Si de ce nu il poti desface? Ori il duci la garantie sau un service, ori il desfaci, vezi ce nu functioneaza si inlocuiesti piesa in cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-l accepta la garantie, (cu toate ca, mie, Depanero mi-a schimbat placa de baza la un laptop pe care il alimentasem la o tensiune necorespunzatoare), il repari pe banii tai.

| Alecsx25 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine taci dacă nu ştii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecsx25):

Pai ideea e ca stiu, cum vrei sa repari o piesa arsa?

| Alecsx25 explică (pentru anonim_4396):

Exact ce spuneam, mai bine taci. Atât timp cât este ìn gara ție, comerciantul răspunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecsx25):

Garantia aia are si ea niste conditii, stii nu?

| Alecsx25 explică (pentru anonim_4396):

Da băiat, uite că am sunat şi le-am explicat ce sa ìntâmplat, iar dânşii m-au îndrumat spre un service. Chiar am întrebat dacă se poate rezolva şi au răspuns pozitiv. Sal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecsx25):

Service-ul da raspunsul, ma bucur pentru tine daca ti-l vor repara.

| andrefrancais a răspuns:

Lasa-l 3 zile scos din priza apoi incearca sa pornesti.

| Daniel_Dan_1997 a răspuns:

Dul la garanție cat Poti alta soluție nu ai, am pățit si eu aproape la fel si am zis sa nu-l trimit si după câteva luni se făcuse praf de tot când m-am hotărât eu sa-l trimit nu au mai vrut ei să îl facă laughing) au zis ca trebuia să-l trimit atunci si...