| anonim_4396 a întrebat:

Un generator de curent electric pe benzina are o putere de 2800W și un consum de 395g/kwh. Se poate regla curentul care iese din generator sau se consuma benzina in funcție de cât este de solicitat generatorul: un bec de 40 sau un aparat de sudura de 1000 de W? Câtă benzina ar consuma pe oră o pompa de apa care are o putere de 1200 de W?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Consumul ala este maxim, ca si cit poate sa scoata, cel putin asa cred ca este, odata ce spuni ca are 2800wat si consumul ala, deci se refera la putere maxima.

Daca tu folosesti jumate din cit poate, si consumul va fi mai mic.Dar nu poti tu controla, sau acum depinde si de generator cit de sofisticat este, asa la unu simplu nu poti tu sa controlezi exact cit sa scoata, tu conectezi pompa sau c e ai, ala daca da sa moara, tu ridici accelreatia mai sus, o sa fii pe acolo cumva, dar nu la milimetru.

Mai jos de relanti nu poti cobori, se opreste motorul, daca ai manualul acelui generator poate da acolo mai multe detalii.

Daca vrei generator mai bun si mai economic, cauta sa cumperi generator EFI, adica cafre au injectoare nu carburator, e mai bun si mai economic.

| relian a răspuns (pentru relian):

Am gresit cand am spus: tu ridici acceleratia. Nu am mai umblat cu un generator de f multa vreme, acum recent numa ce am fost la cineva sa ajut si am folosit un generator, dar de asta mai nou.Deci ala pornit, accelereaza singur, atunci cand folosesti ceva, cel putin asa era generatorul ce am folosit noi acum.
Deci cu cit atasezi la el mai multi consumatori cu atit se accelereaza mai tare.

Cind ai un generator nu stai sa te intrebi oare cit o consuma, cit consuma atit consuma, conteaza c a iti faci treaba cu el.

Daca cei care au facut acel generator spune consumul este xcel aratatd e tine, atunci asa ar trebuie sa consume.
Tu ce poti sa faci, cand o sa folosesti, monitorizeaza, baga benzina masurata, apoi cand pornesti, notezi timpul cand opresti la fel, poti baga -2 litri de benzina numa si cand se termina vezi cate ore a functionat, asta daca tii neaparat sa vezi ce consum are.

In felul asta iti faci o idee daca consumul este cel aratat in manualul acelui generator, pentru ca oricum tu nu o sa folosesti ceva la puterea maxima.

| Cristi3672 a răspuns (pentru relian):

????

| Cristi3672 a răspuns (pentru relian):

Mulțumesc frumos pentru ajutor

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curentul de iesire este in functie de puterea aparatelor conectate.
Consumul de benzina este afectat de puterea consumatorilor electrci, dar in masura relativ mica (conteaza mult consumul de benzina in relantin (mers in gol) si la sarcina maxima.

| sierra1 a răspuns:

E ca la mașini: in hârtii scrie una, pe teren e alta. La tine la pompa aia de 1200w, dacă merge continuu 1 oră, te duce liniștit la vreo 3 l

| SchoRom9 a răspuns:

O pompa de apa de 1.2kW ar consuma aproximativ:
1.2kW*395g/kWh=474g/h de benzina.
Daca benzina are densitatea de ~0.75g/mL atunci acei 474g sunt 632 de mL.