| CiureaCodrina a întrebat:

Buna ziua!
Cum aflu al cui este un teren care nu are nici numar cadastral si nici carte funciara?

65 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CiureaCodrina explică:

Eu sunt vecin.In actele mele apare terenul primariei.
Am fost la Primarie si ei insista ca este al unei persoane.
Am cautat peste tot si acea petsoana nu exista.
Ce sa fac?
Unde sa ma duc sa caut?

| anonim3247 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

Nicăieri dacă apare al primăriei.

| CiureaCodrina explică (pentru anonim3247):

Acest teren este asa de vreo 25 de ani, daca era al cuiva, nu il retroceda de atata timp?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există teren fără nume cadastral sau CF. Asta în teorie. Dacă nu are, nu are nici propietar. Propietarii sunt înregistrați.

| CiureaCodrina explică (pentru sadrian46):

Mi-as dori tare sa fie asa dar astia de la Primarie insista ca ar fi al cuiva dar nu imi da nimic concret.
Cum sa aflu?
Ce sa fac?
Ca vreau sa-l concesionez.

| anonim3247 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

Păi nu ai cum tu să afli ceva.

| CiureaCodrina explică (pentru anonim3247):

Oare sa angajez un avocat bun?

| anonim3247 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

Nu ai calitate.

| CiureaCodrina explică (pentru anonim3247):

Nu exista nici o solutie?
Va rog sa ma ajutati!

| anonim3247 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

Nu te poate ajuta nimeni.

| CiureaCodrina explică (pentru anonim3247):

Nu imi trebuie nici o calitate legala, imi trebuie o indrumare, un ajutor.
Am fost la Notar, am fost la OCPI, am fost la taxe si impozite si acea persona care pretinde Primaria ca ar fi proprietar, nu exista.

| anonim3247 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

Nu mai căuta persoana aia că sigur nu o găsești.

| CiureaCodrina explică (pentru anonim3247):

Mi-ati inchis toate portile in loc sa ma ajutati.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Notarii si organele competente au un soft in care apar toate datele despre terenuri si persoanele ce detin inclusiv plata impozit, suprafete, etc. Vezi al cui e si daca nu e al nimanui fa-ti cadastru pe terenul tau

regis
| regis a răspuns:

Nu exista sa nu aiba, doar ca nu il cunosti tu.
Vorbeste cu un topograf sau cu un notar sa te ajute sa scoti un extras CF pentru informare, nu trebuie sa ai vreo calitate pentru asta, dar trebuie identificat exact terenul.

| CiureaCodrina explică (pentru UserRo10):

Buna! Am fost la Notar, nu are terenul nici cadastru, nico carte funciara, nimic.

| CiureaCodrina explică (pentru regis):

Buna! Am fost la Notar, terenul nu are carte funciara, nu are cadastru nimic.
Am fost si la topograf, am facut masuratorile tot, nu stiu ce sa mai fac.

| mi25 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

Ce sa cauti la un notar? Notarul nu are situatia cadastrala sau a cartii funciare.
Mergi la biroul de carte funciara cu numarul de top al terenului tau. daca se margineste cu el. Acolo se uita pe harta cadastrala si iti spune ce nr. de top are acel teren. Nu exista teren care sa nu aiba nr. de top si de parcela. Mie mi-a eliberat chiar si un serox dupa o parte a hartii. Apoi, pe baza nr. de top si de carte funciara ceri extras de carte funciara. Nu trebuie sa fi proprietarul terenul ca sa poti cere asa ceva. Eu cu 15 lei am primit extras online. S-ar putea sa nu fie incadrat in noul sistem topografic si atunci poti obtine extrasul doar de la biroul cadastral de carte funciara.
E posibil ca acel tren sa fie ramas dintr-o dezmembrare si nedeclarat la cartea funciara sau cadastru.
La primarie nu se dovedeste proprietatea, se dovedeste doar folosinta. Proprietatea se dovedeste la cartea funciara, la cadastru.
In caz ca terenul a ramas fara proprietar, primaria trebuie sa ia masuri pentru a-l trece in domeniul public, proprietar fiind primaria. Poate de aceea se spune ca este al primariei. Asa se intampla cu terenurile proprietarilor decedati, care n-au urmasi cu vocatie de mostenitori sau ai carui mostenitori nu-l revendica.

| mi25 a răspuns (pentru regis):

Poate merge direct la biroul de carte funciara, de ce sa mai plateasc un notar?

| mi25 a răspuns (pentru CiureaCodrina):

In cartea funciara a terenului trebuie sa existe inscris ultimul proprietar de drept.
Doar mergi la biroul de carte funciara si cere sa identifice pe harta terenul respectiv.

| relian a răspuns:

La primarie, daca cunosti pe cineva la camera agricola, ala iti poate spune al cui este acel teren.
De unde stii tu ca nu are numar cadastral si ce mai spui?
Daca nu cunosti la primarie pe careva, nu-ti vor spune al cui este, desi nu este nici un secret, ar trebuie sa fie public, uite ca in RO nu-ti spun banditii aia laughing.
Nu ai ce cauta la notar, ala nu are situatia terenurilor dintr-un oras, sat comuna.
Notaru poate tine evidenta, sau actele intocmite de el, dar nu este numa un notar care face acte, plus nu stii ce notar a intocmit acte pentru acel teren. Plus de asta terenul poate a trecut de la un proiprietar la altul si sau folosit diferiti notari, deci nici o sansa sa poata s ti un notar ceva.
Notarul ca idee, sau unia din ei au relatii bune cu inginerii de la camera agricola de la primarie, unia sunt mina in mina, ar putea sa te ajute notaru doar daca este in relatie cu un inginer de la primarie, desi nu cred ca se baga.

Toate terenurile is inregistrate la primarie, aia au actele la toate.Cauta si tu pe un inginer de la camera agricola, chiar daca nu cunosti, mergi la el si spune ca vrei sa afli pentru a inchira sau eventual sa-i faci ceva oferta proprietarului. Daca spune ca nu poate sa iti dea informatiile astea, mituiestel laughing se practica in RO, ii dai ceva si asta e macar afli.
Inginerul de la camera agricola are situatia, se poate uita, doar daca vrea.
Chestia asta ar trebuie sa fie publica, orice om sa se poata uita sa vada, a cui este o casa, un teren, nume, cit impozit plateste etc.Nu inteleg de ce in RO nu sunt portaluri de astea online unde oricine poate vedea, pentru ca nu este nici un secret, totul trebuie sa fie public si transparent.
Banui ca asa e legea si in RO, doar ca romanii, cei de la primarie nu vor sa dea informatii oamenilor.

Nu vor sa dea informatii pentru ca in caz de ceva, vor ei sa puna mina pe terenuri nu altii, cum am spus, niste banditi.
Exemplu sunt terenuri alea unor oameni care cine stie pe unde is plecati, aia nau platit nici o taxa de ani sau zeci de ani, iar cei de la primarie asteapta sa se faca nu stiu ce suma si sal rezolvei ei, de aia nu dau informatii.

Pt ca tu daca ai stii ai cauta proprietarul, ai face o oferta, ala ar accepat si ai lua tu acel teren.
Adica cum sa iei tu un teren, pai cine esti tu laughing cam asa gindesc aia de la primarie.
Avocat ai putea sa angajezi, ala stie legi, stie ce drepturi are, poti sa mergi la un avocat si sa intrebi daca ei pot afla, asa vei sti daca sal angajezi sau nu.

Dar cum am spus, da spaga unui inginer de la camera agricola si iti spune el al cui este acel teren, sau ce situatie are terenul in cauza.Asa iesi mai ieftin decat cu un avocat.

O alta posibilitate este sa cauti in lege, sa vezi ce spune legea cu privire la informatiile astea, daca sunt publice, asa poti merge si sa te iei cu aia in bot la primarie, dar cum zic trebuie sa cunosti ce spune legea, cand ei or sa iti zica ca nu-ti pot da acele informatii, tu le bagi legea sub nas, le spui cas obligati sa-ti dea acele informatii, asta daca legea spune asa.

Ai cateva posibilitati dea afla, tu alegi pe care sa mergi.

regis
| regis a răspuns (pentru mi25):

Ca sa găsească sprijin. La OCPI nu va sta nimeni sa ii caute datele. Si nu plateste o avere, la notar e vreo 50 de lei, costa mai mult drumul pana acolo.

regis
| regis a răspuns (pentru CiureaCodrina):

In acest caz, cere tu intabularea in cartea funciară, daca nu se poate pe numele tau, macar sa iti noteze posesia. Dupa 3 ani va deveni al tau prin uzucapiune.

| CiureaCodrina explică:

Da, si de ce se intampla asta acum?
De ce nu au facut-o de acum 30 de ani? De cand e pamantul liber.
Mentionez ca pe acest teren a locuit o femeie a strazii, cu repartitie de la Primarie, anul trecut a fost evacuata de Primarie.
Deci este aici o mizerie de nedescris.
As concesiona eu acest teren sa fac curat luna.
Dar nu stiu unde sa mai apelez.

| CiureaCodrina explică:

Nu pot sa uit.
Este foarte mare mizerie aici si miroase urat.
Daca ati putea intra in privat si sa ma ajutati cumva.
Va rog tare mult!

| CiureaCodrina explică:

Terenul este in Bacau.

| CiureaCodrina explică:

Multumesc mult!

| anonimg a răspuns:

Avocații sunt și ei specializați pe departamente/domenii. Unul ca acesta te-ar scuti de multe bătăi de cap și de multe drumuri.

| mi25 a răspuns (pentru anonimg):

L-ar scuti de multe, dar i-ar usura si de destui bani.