| niko23 a întrebat:

Cum se face notarea in posesie, carte, funciara, detin un teren de la tata 5000 mp, el fiind decedat, zice ca devin propietar dupa 3 ani.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inscrierea si notarea in Cartea funciara se face in baza unor acte notariale sau hotarari definitive ale instantelor de judecata, cu data depunerii acestora la Cartea funciara.
Devii proprietar dupa decesul tatalui doar facand procedura succesorala si obtinand certificat de mostenitor, in care este prevazut ca mostenesti terenul respectiv. Notarul public depune un exemplar al certificatului de mostenitor si dreptul de proprietate este intabulat pe tine.
Daca sunt mai multi mostenitori (de ex. sotia supravietuitoare, frati/surori) mai trebuie facut si partajul succesoral.

| Elelei a răspuns:

Nu stiu cine si ce informatii ti-a dat, dar asa cat spui aici, sunt gresite!
Dupa decesul tatalui, trebuia dezbatuta mostenirea la notar. In functie de cati mostenitori mai sunteti, terenul acela si alte bunuri se impart. Mama, frati, cati sunteti?
Dupa stabilirea proprietatilor, notarul cere prima modificare in Cartea Funciara. Asa devii proprietar pe cat ti se cuvine.