| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Bună ziua,

Am și eu următoarea situație pentru care vă solicit cunoștințele:

Dețin un teren cu o casă veche pentru care nu există niciun fel de cadastru/carte funciară/intabulare, ci doar act de proprietate din 1991 și ulterior certificate de moștenitor.
Am luat legătura cu un topograf, i-am dat actele necesare că să le depună la OCPI, iar dânsul mi-a încadrat proprietatea la,,Prima inregistrare a imobilelor/unitatilor individuale (u.i.)". Ce înseamnă mai exact această încadrare? În baza acestei încadrări i se atribuie proprietății numar cadastral și de carte funciară?

De asemenea, am mai încercat să citesc pe internet despre această speță și am observat că mai există și încadrarea de,,Prima înscriere" - care este diferența dintre cele două tipuri de încadrări? Ce reprezintă una și cealaltă? Am încercat să caut pe internet dar nu am înțeles la ce se referă și pentru ce este mai exact fiecare lucrare...

Lucrarea cadastrală fiind încadrat la,, Prima inregistrare a imobilelor/unitatilor individuale (u.i.),, după terminarea acestui cadastru pot vinde această proprietate?
Sau după ce o să iasă cadastrul așa, va mai trebui să fac și alt demers pentru a putea fi finalizat complet cadastrul, intabularea și cartea funciară?

Vă mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, asa este.
2.Ti-am spus in primul raspuns, este prima inscriere a dreptului de proprietate al proprietarului.
Tocmai de aceea se cere si originalul sau copia legalizata a actului in temeiul caruia se cere inscrierea, in cazul tau certificatul de mostenitor, il depui in copie legalizata.
3.De actele pentru inscriere se ocupa topograful, tu trebuie sa-i dai doar actele pe care le detii tu (declaratia pe proprie raspundere, copie carte de identitate, certificat de mostenitor, certificat fiscal), restul le face el.
Nu trebuie alte acte, de altfel, cu exceptia certificatului fiscal si declaratiei pe proprie raspundere, le ai deja.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este in regula ce a facut topograful, asa este daca imobilul (terenul cu constructia) nu a mai fost intabulat in CF, este vorba de inregistrarea imobilului in CF.
Prima inscriere este inscrierea dreptului tau de proprietate asupra imobilului, in baza certificatului de mostenitor.
Dupa ce imobilul este inscris in CF si este intabulat dreptul tau de proprietate poti sa-l vinzi, mergand la un notar public.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

1.Deci tot în aceat proces de,, Primă inregistrare a imobilelor/unitatilor individuale (u.i.)'' i se va atribui terenului/imobilului număr cadastral și de carte funciară?

2. Cum este diferită această încadrare față de,, Prima înscriere"?

3. Conform Regulamentului de recepție și înscriere în evidențele de cadastru și carte funciară din 08.02. 2023, pentru această încadrare ar fi nevoie de următoarele documente:
,, nota de inregistrare a documentatiei cadastrale in format digital;
 borderoul;
 dovada achitarii tarifului;
 cererea de receptie si inscriere;
 declaratia pe proprie raspundere cu privire la identificarea imobilului
masurat;
 certificat fiscal;
 copiile actelor de identitate, in cazul proprietarilor persoane
fizice/adeverinta emisa de catre serviciul public comunitar de evidenta
populatiei din care sa rezulte datele de identificare sau certificatul
constatator, in cazul persoanelor juridice;
 originalul sau copia legalizata a actelor in temeiul carora se solicita
inscrierea;
 memoriul tehnic;
 releveul unitatii individuale."

Să mă mai aștept să ceară si alte documente? (Nu prea îmi doresc) În afară de procesul-verbal de vecinătate (pentru că măsurătoarea s-a făcut exact pentru suprafața din acte) - întreb ca să fiu pregătit dinainte cumva

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru informatii!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

1.Da, asa este.
2.Ti-am spus in primul raspuns, este prima inscriere a dreptului de proprietate al proprietarului.
Tocmai de aceea se cere si originalul sau copia legalizata a actului in temeiul caruia se cere inscrierea, in cazul tau certificatul de mostenitor, il depui in copie legalizata.
3.De actele pentru inscriere se ocupa topograful, tu trebuie sa-i dai doar actele pe care le detii tu (declaratia pe proprie raspundere, copie carte de identitate, certificat de mostenitor, certificat fiscal), restul le face el.
Nu trebuie alte acte, de altfel, cu exceptia certificatului fiscal si declaratiei pe proprie raspundere, le ai deja.

Răspuns utilizator avertizat
| GainushaOparita a răspuns:

Fara cadastru nu poti vinde, sunt foarte multi in situatia ta, daca ai facut succesiunea trebuie sa faci intabularea (care vine si cu inscrierea in cartea funciara pe numele tau si vei plati impozit pana il vinzi). Cum a zis si @TornadolDS, mergi la un notar si iti va zice pasii sau iti va recomanda pe cineva sau firma care se ocupa cu asta si stie traseul.