| ino4ka a întrebat:

Cum as putea scoate mirosul de vechi, de naftalina, de acru, dintr-un dulap de lemn masiv foarte vechi? E atit de puternic mirosul, incat ma ustura ochii daca deschid usile. Miroase toata garsoniera urit, din cauza lui. Ajutati-ma va rog?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se foloseste o solutie de apa cu otet. Dupa o zi mirosul de otet dispare si odata cu el cel de vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii! Pronto? otet?
Din pacate indiferent ce veti folosi, mirosul nu iese, cel mult se atenueaza. Mirosul este impregnat in fibra lemnului si este dat de vechimea lemnului, descompunerea solutiilor de finisaj, impregnarea altor mirosuri din exterior...
Asa ca nu scapati de el. ( adolf )

| vigome a răspuns:

Ai avea o varianta sigura de eliminat mirosul, daca respectivul dulap nu reprezinta o valoare prea mare arunca-l la tomberon si gata ai scapat.

| Blue_2910 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa-l cureti cu niste produse pentru lemn, gen Pronto sau servetele umede, au miros placut si destul de puternic. N-o sa dispara din prima mirosul, dar daca folosesti des produsele de curatare poate scapi de el. Eventual pui in sifonier si niste odorizante sau il lasi o perioada deschis pana iese mirosul. Ai grija si cu celalte lucruri din garsoniera ca sigur au prins mirosul si trebuie curatate si aerisite.

| danteluta a răspuns:

Raid antimolii-de lavanda e mai puternic mirosul