| LuS[z] a întrebat:

Vreau si eu informatii cat mai multe despre transformatorul coborator de tensiune(cum aplica tensiunea si la ce se foloseste)sau despre parghie
(unde se foloseste)

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Transformatorul are rolul de a transforma o tensiune de o anumita valoare, in alta valoare. Cele coboratoare transforma o tensiune de exemplu de 220v (cu cat alimentezi primarul acestuia) intr-o tensiune mai mica(3v, 6v, 9v, 24v)in functie de necesitati. Unde se foloseste? Uite de pilda intr-un beci cu multa umezeala este riscant sa folosesti o sursa de lumina la 22ov si atunci o alimentezi la 24v cu ajutorul acestui traf!

7 răspunsuri:
| anonim a răspuns:

Pai despre transformatoare, ce sa-ti spun, dacat ca este un dispozitiv electric care modifica tensiunea si intensitatea, frecventa ramane constanta.nu inteleg ce anume informatii doresti tu, la cum se calculeaza primarul si secundarul? sunt foarte multe calcule pe care eu nu ti le pot reda aici, asa ca cel mai bine este sa gasesti un referat ca acolo ai foarte multe informatii. daca cumva doresti sa-mi spun parerea despre referatul pe care il vei gasi, ma poti contacta in privat.si despre parghii la fel.tot in referate.ro vei gasi multe detalii.

| anonim a răspuns:

@andrei-incarcatoarele de la telefoanele mobile, au incetat sa mai fie formate din transformatoare si punte redresoare, asta si din cauza ca bateriile pe litiu se incarca in impulsuri.deci tensiunea de incarcare trebuie sa treaca prin zero.incarcatoarele sunt in comutatie, daca ai sa desfaci unul ai sa vezi ca au un montaj mic electronic, si un mic transformator, insa acela nu reduce de la 220 la 9 volti. face acelasi lucru ca de altfel si choperrele din sursele de la tv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transformatorul coborator de tensiune, permite obstinerea unei tensini mai mici, pornind de la o tensiune ma mare. Un exemplu de folosire este incarcatorul telefon mobil, care transforma din 220 V curent alternativ, in, sa zicem, 9V curent alternativ, dupa care printr-o punte de redresare cu diode, si cativa condensatori in curent continu de 6 V...
Pentru mai multe informatii poti sa il intrebi pe Wichi http://ro.wikipedia.org/wiki/Transformator sau pe Gogu www.google.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@emil, ai dreptate, greseala mea...

| Gaburici_Mircea-ionel_1969 a răspuns:

Unde pot gasi si eu un trtansformator coborator de tensiune cu doua iesiri.una pe 23V iar cealalta pe 9V, pentru o boxa?