| etudor a întrebat:

domnule Kronstadt!
Ma sfatuiti sa renunt la gunoiul de pasare fiindca este acid.La ce culturi isi manifesta aciditatea? In stare pura nu l-am folosit decat ca macerat pentru. rosii in solar si nu le-a mers rau. Il folosesc de ani buni la cultivarea legumelor si nu am avut probleme. Iar in restul gradinii, in toamna cand am desfundat, l-am folosit combinat cu cel de grajd care a fost adus si depozitat intr-un loc anume acum 3 ani si nu am avut gunoi de la porci. Din acest gunoi am folosit si la paharele in care am repicat rosiile si le-a mers f.bine. Plantate in solar, sunt frumoase si majoritatea au 1-2 etaje de flori. Se poate intampla ceva de aici inainte
? Acum 2 saptamani le-am dat din macerat de pasare cate 3/4 l la fiecere plantuta de rosie. Va multumesc pentru raspuns si chiar va rog sa ma sfatuiti si pe mai departe. Elena

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul asta, ati procedat corect. Eu credeam ca l-ati folosit fara macerare, deoarece nu ati specificat in postarea anterioara starea lui. Va doresc culturi frumoase si imbelsugate!

1 răspuns:
| Hombre a răspuns:

Ati procedat bine, gainatul de pasare porubel etc se pune la macerat timp de 7-10 zile (functie de teperatura) si dupa terminarea fermentarii (macerarii) se dilueaza cu apa pentru o fluiditate mai mare si se pune la plante, este un exceptional ingrasamant natural.Prin urmare gainatul de pasare ca si balegarul (gunoiul de grajd) reduce aciditatea din sol nicicum sa o ridice el fiind in acelasi timp un excelnt fertilizator.