Întrebare recomandată | dany179 a întrebat:

Salut! Vreau sa- mi fac solar de capsuni insa nu stiu cand se face dezinfectarea solului si fertilizarea lui cu ingrasamant din gunoi de grajd. Din informatiile pe care le-am gasit pe net ambele se fac inainte de cultivarea culturii doar ca nu stiu care e prima si care e distanta dintre cele 2. Voi cum faceti?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cultura de capsuni necesita proceduri mai complexe, pentru a avea roade.
Daca ai cultura in solar, atunci este si mai complicat.
Ar fi bine sa participi la un curs de specializare si sa citesti si literatura de specialitate, inainte sa te apuci.

| dany179 explică (pentru Bula):

Unde gasesc asa ceva? Am cautat pe net si nu am gasit nicaieri vre un curs de specializare.

| Bula a răspuns (pentru dany179):

Cursurile de specializare nu se gasesc pe net.
Cursurile agricole se tin de invatamantul de specialitate (scoli si facultati cu profil).
https://afir.cursuricalificare.com/cursuri
https://profesionalnewconsult.ro/cursuri-agricultura
https://www.google.hu/......ps?/search
Te mai poti interesa si la Directiile Agricole Judetene (DAJ), care organizeaza cursuri unde, dupa obtinerea atestatului, poti accesa si fonduri europene.

| relian a răspuns:

Vrei sa dezinfectezi solul,wow si cam cum crezi tu ca ai face asta,ori crezi ca face cineva asa ceva? Eu nu cred ca dezinfecteaza careva solul.
Sa faci asta este o lucrare destul de complexa,ca urmare solu se lasa asa cum este el,se lucreaza si aia e tot.
Fertilizare puteai face di toamna sau sia cu,asta daca nu ai arat inca.
Gunoiul ala ce spui tu se da pe teren inainte dea ara,apoi se ara,gunoiul ala se amesteca cu pamantul,primavara discuii sau dai cu freza si aia e tot.
De dezinfectat nu face nimeni asa ceva. Poate te referi la alte lucrari de erbicidat, dar dezinfectat se faceau pe vremuri in sere, muca multa, cost ridicat, nu merita.

Deci distanta dintre ele este atunci dupa ce imprastii gunoiul ala ce spui, treci la arat daca terenul iti permite sa il poti ara.Lasi asa peste iarna,primavara dai cu discu cu freza mai bun,aia marunteste si mai bine.
La capsuni folosesti irigatie de aia la planta,plus ceva aspersoare sa faci umiditate in aer,folie si nici nu mai erbicidezi laughing daca bagi folie de culoare neagra pe randu de capsuni, pui paie intre randuri, sa poti circula fara sa intri in noroi, asa faci in solar.

Dar acu depinde si in ce regiune esti, ca de locuiesti undeva unde vine vara si mori de cald, s-a dus cultura ta de suflet.La caldura mare si aer uscat capsunele nu ami fac fructe.
Sa te apuci sa faci ceva, trebuie sa stii ce faci, trebuie sa ai ceva experienta, ori macar sa te informezi f bine.

| Mirel4412 a răspuns:

Experienta altora o sa fie total diferita de a ta. In primul rand conteaza regiunea, zona de relief, clima, si multe alte lucruri.
Logic e ca intai sa "dezinfectezi" solul si dupa sa pui ingrasamant, deoarece acesta contine bacterii si organiste pe care le vrei vii.