| Florentin_Andrei_D._2001 a întrebat:

doresc sa mut contorul din casa pe stâlp iar de pe stâlp sa aduc si curent monofazic si trifazic pentru o centrala, intrebarile mele sunt:
Ce furtun se trage subteran de la stâlp pana la tablou?
Trebuie două cabluri de la stâlp pana la tablou, unul trifazic si unul monofazic? Si daca da, le pot trage pe ambele pe acelasi furtun?

10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Furtun de pompieri.
hee hee

| Panamax a răspuns:

Linia trifazica contine deja 3 linii monofazice.De la stalp vin doar 4 fire, 3faze si nul de lucru.Impamantarea ti-o faci singur.

| Bizon95 a răspuns:

1. nu poti muta un contor care nu e al tau, si nu e al tau, e al firmei de curent
MAI EXACT, ca sa muti contorul trebuie sa scoti firele, ca sa scoti firele trebuie sa rupi sigiliul
daca rupi sigiliul TU si nu o persoana autorizata de la firma de curent, o sa capeti o amenda de nu o sa te vezi!
2. deci iti trebuie firma de curent, si daca tot iti muta contorul, iti trag ei si firele care trebuie in casa

e posibil sa ma insel, insa curent trifazic e FOARTE scump de tras, dupa aia e mai ieftin per kw/h, dar de tras e scump in spune
insa ORICUM, or sa te usture cu, contorul, care fiind unul de exterior (care e mult mai scump), s-ar foarte putea sa te puna pe tine sa il platesti

in plus monofazic nu iti trebuie, pentru ca trifazic are deja 3 faze si o poti folosi pe care vrei!

| GouDidodino a răspuns (pentru Bizon95):

Ar fi Bine daca ar primi o simpla amendă, dar distrugerea sigiliului la contorul de curent constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare sau amendă.

regis
| regis a răspuns:

Sunt furtunuri speciale, flexibile, spiralate, de obicei de culoare roșie.
Se trag patru cabluri, trei faze (de unde si denumirea) si un nul. Nu este nevoie de o cablare separata pentru monofazic, pur și simplu se leagă una din cele trei faze si nulul.

| Bizon95 a răspuns (pentru GouDidodino):

Da, nu stiam, inseamna ca e mai rau, amenda penala, care iti apare in cazier toata viata sau inchisoare (la fel, iti apare in cazier)
si mai naspa

| Bizon95 a răspuns (pentru regis):

Tub copex, e ce mai buna solutie de protectie a cablurilor care sunt afara:
https://www.dedeman.ro/ro/tub-riflat-copex/c/1005

| GouDidodino a răspuns (pentru Bizon95):

Articolul 228 din Codul Penal si Legea nr. 123/2012 "Legea energiei electrice", precizeaza explicit ca deteriorarea, modificarea fara drept sau blocarea functionarii echipamentului de masurare a energiei electrice livrate ori modificarea fara drept a componentelor instalatiilor energetice constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda. Totodata, executarea sau folosirea de instalatii clandestine in scopul racordarii directe la retea sau pentru ocolirea echipamentelor de masurare constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

regis
| regis a răspuns (pentru Bizon95):

Copexul este pentru tencuiala. Ce spun eu este adecvat pentru subteran:
https://www.baduc.ro/images/com_hikashop/upload/tb1.jpg

| relian a răspuns:

Daca pui afara nu se pune furtun se pune teava, teava teava nu flexibila nu rahaturi, dar e mai bun sa intrebi pe aia care iti va face lucrarea, tu nu ai ce sa muti ca doara nu muti masa din casa afara laughing controu ala nu-i scaun sal muti de colo colo tu asa cum ti se scoala laughing
Deci avand in vedere ca o sa chemi firma care iti distribuie electricitatea, nu vad rostu intrebarii tale pe aici.Stiu aia ce trebuie sa faca stai tu linistit.
Asta referitor la contor, ala compania trebuie sal puna unde ceri tu dar banui ca te vor taxa.
Restu de la contor in casa aia e treaba ta, acolo da poti face si singur.
Dar si aici e mai bun sa intrebi tot pe aia cum e mai bine, dar eu cred ca cel mai indicat este sa lasi doara 3 faze si la revedere, dar cum am zis mai bine intrebi comapnia ce se face, cum se face, ma refer ce spune legea sau reglua lor, te lasa cum abele sau doara cu unu sau chestii de genu asta.

Reastu de la contor in casa tu poti face instalatia.Dar va trebuie sa calculezi dimensiuea cablurilor asta pentru ca prin pamant cablurile trebuie sa fie ceva mai groase decat cele ce se trag pe deasupra.Dar banui ca asta nu-i problema.Deci de la contor pana in pamant se foloseste o teava zincata,deci teava,apoi prin pamant poti folosi teava de PVC pentru curent electric,aia lipita,pui ceva silicon sau faci asa afara din pamant o rasucire sa nu intre apa, pui ceva silicon si dupa prin pamant mergi pana in casa, nu stiu sigur, cel mai bine ar fi sa intrebi pe aia ce or sa iti mute contorul.
Eu as pune prin teava de metal zincata iar teava de metal as bagao prin teava de PVC prin pamant sa nu rugineasca, deci numai cat este in pamant si iesi la tablou si la contor cu teava doara de metal neacoperita.
Treb sa stii la ce adancime se ingroapa, cred ca peste 1 m laughing deci ai de sapat.
Ce trebuie sa retii este ca de la contor si pana unde mergi tu nu-i problema companiei, aia poti sa faci tu singur, dar contorul nul poti tu muta.