| untu a întrebat:

Buna ziua dragi prieteni din TPU! As dori sa ma ajutati ca daca stie cineva cum sa face impletituri, sa fac un sirag de capatani de usturoi si sa pun la uscat agatat in pod? Va rog sa ma ajutati si va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Chiar ieri am impletit si eu.Dar e cam greu sa explic cum se poate impleti, incerc totusi.happy
iti explic metoda mea dar tu poti pune si cate o capatana de usturoi daca vrei sa iasa ceva frumos, eu nu am pus cate una ca nu am rabdare.
Iei trei fire de usturoi(cu capatana bineinteles) si incepi sa impletesti precum parul fetelor. Impletesti de doua ori pana sa mai adaugi o capatana la mijloc.Deci urmatoarea capatana se pune la mijloc, se ia firul din dreapta si se pune deasupra firului pus acuma.Deci firul din dreapta e acum pe mijloc. Urmatorul fir il pui tot la mijloc dar de data asta iei firul din stanga si il pui deasupra firului proaspat pus. Urmatorul fir il pui la mijloc, urmeaza sa iei firul din dreapta din nou si sa-l aduci deasupra firului pus adineaori.Si tot asa pana faci o lungime de un metru sau cat vrei tu.
Nu impletesti de doua sau trei ori cand adaugi firul cu usturoi pe mijloc, ci numai aduci firul din dreapta sau din stanga deasupra firului adaugat pe mijloc. Eu am adaugat si cate trei fire ca nu aveam rabdare(e munca de chinez batranlaughing ). Ceapa la fel se impleteste. Deci incepi cu trei fire de usturoi, impletesti de doua sau trei ori acele trei fire si apoi incepi sa adaugi cate un fir pe mijloc.

| untu explică (pentru anonim_4396):

Am reusit sa impletesc coditele de usturoi dupa sfaturile dvs. La inceput a fost greu,dar cu timpul si rabdare, am capatat experienta si am reusit sa fac ca lumea! Va sint foarte recunoscator si sint extrem de multumit ca am facut o treaba buna ca lumea! Pe dvs. va cheama Ramon sau Ramona? Care e nume dvs. real ca sa va putem gasi pe Facebook sau pe Yahoo Messenger, sa va putem contacta si sa mai vorbim, despre diverse, sa pastram legatura! Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Ma bucur ca v-am putut ajuta. V-am spus ca e munca de chinez batran.laughing Trebuie multa rabdare, migala si nu se reuseste din prima dar odata prinsa ideea, e simplu. Ramon e numele de user de aici.O sa va dau prin mesaj privat numele real si cum ma gasiti pe facebook.O zi buna si productie in gradina. happy

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

E seara pe afara laughing

| untu explică (pentru Jipa95):

Nu mai comenta daca nu stii raspunsul! Te rog sa stergi acesti comentariu, dar am nevoie de acest ajutor ca tocmai am scos usturoiul din gradina, am pus la uscat si s-au uscat si trebuie sa fac niste impletituri frumoase si sa pun la agatat in sus, la aerisit pentru iarna!

| Jipa95 a răspuns (pentru untu):

Nu te-ai prins. ai pus intrebarea zicand buna ziua la miezul noptii.

| untu explică (pentru Jipa95):

Da,nu-mi imi dau seama, imi cer scuze, eram obosit si nervos de atata munca in gradina! Am gresit!

| IthinkIly a răspuns:

:)) Bună.
http://gradinuca.ro/......a-usturoi/
Citește tot articolul, nu știu dacă îți spune cum se împletește dar arată poze din câte am văzut :D
Fundă? :))