| SergiuPuscasu a întrebat:

Buna ziua dragi prieteni, as dori sa știu dacă este legal ca sa scanez actele de la o casă și să le păstrez pe un hard, asta fara ca să știe proprietarul de drept

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o interdictie legala, daca proprietarul casei ti le da de bunavoie.
Este nelegal doar daca le furi sau le obtii prin alte metode ilegale.

| SergiuPuscasu explică (pentru Ioandelasal):

Problema e alta, tatal meu sa recăsătorit doar la biserica. Și acum sta la ea. Eu doar le scanez sa fie mai ok, nimeni nu știe ce fac

| Ioandelasal a răspuns (pentru SergiuPuscasu):

Si de ce n-ai spus de la inceput ca este vorba de tatal tau?
Fiind viitor mostenitor poti sa faci asta fara nici o problema.

| SergiuPuscasu explică (pentru Ioandelasal):

Deci e ok sa că fac așa ceva fara știe el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SergiuPuscasu):

Ti-am spus clar ca este!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu le utilizezi fără aprobarea propietarului, poți.

| SmartASS123 a răspuns:

Pai bineinteles ca nu e legal, esti de-a dreptul naiv ca sa crezi asa ceva! Ce crezi ca poti sa faci orice vrei cu proprietatea altora si sa nu ai consecinte legale? Nu numai ca este ilegal sa scanezi actele de la o casa fara permisiunea proprietarului, dar este si o incalcare a intimitatii si a drepturilor de proprietate. Daca esti prins facand asta, poti fi acuzat de furt de proprietate intelectuala si de incalcarea legii privind confidentialitatea datelor personale. Deci, inainte sa faci ceva atat de naiv, gandeste-te mai bine la consecintele legale pe care le-ar putea avea actiunile tale.

| SergiuPuscasu explică:

Doar le scanez, fara ca să modific ceva in ele