| Bogdandfqj a întrebat:

Bună ziua. Locuiesc la bloc la etajul 4 din 4. Pe casa scării sunt geamuri din lemn și am și o gaura mare lăsată din construcție, mi s-a spus că e in cazul în care există scurgeri de gaze. În fine, e foarte frig pe casa scării. Oare cum ar fi cel mai bine să izolez acel perete pe care îl am comun cu casa scării? Menționez că identic am și uscătoria blocului lipita de apartamentul meu și vine frig pe acolo. Mă gândeam să pun polistiren extrudat de 3 cm pe acești pereți comuni cu apartamentul meu. Cum ar fi cel mai indicat?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Polistiren expandat nu extrudat. Poti izola acei pereti, nu este nici o problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai geamuri din lemn alea trebuiesc schimbate cu termopan si atunci scapi de frig, dar casa scarii intră in atributia administratorului sa o repare din fondul de rulment care ramîne la intretinere la fiecare locatar, daca tu te apuci de reparatii atunci bagi tu bani crezi ca administratorul i ti dă banii inapoi? Discută cu el la sedinta blocului acolo sunt discutate toate problemele blocului si nemultumirile fiecarui locatar, si presedintele blocului impreuna cu administratorul vor gasi ei solutia.

| dannyel86 a răspuns:

Indicat ar fi sa discuti cu administratorul blocului.
Faptul ca ar putea exista scurgeri de gaze nu e un bun motiv pentru ca voi sa stati in frig. Se pot cumpara detectoare de gaze, care ar rezolva problema unui astfel de pericol.
Vorbeste cu administratorul si gasitii solutii pentru situatia ta.

| Bogdandfqj explică:

Nu avem asociație. Vecinii sunt de acord să izolez acei pereți. Aș pune extrudat că e mai subțire și nu iau din spațiu