| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, locuiesc intr-un apartament la etajul 2/2 si deasupra am un pod de lemn neizolat cu acoperis de tigla. Vara este extraordinar de cald in pod si in apartament si iarna frig in pod si in apartament. Cu ce recomandati sa il izolez pentru a scapa de aceasta problema termica in apartament?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ok eu am luat de pe net de aici de la astia ce afiseaza chestiile astea, dar ceva de la guvern si sunt in inch, pentru ca locuiesc in state.

Nu am facut poza la pagina, am luat eu si am scos separat.

-Fiberglass = 2.9-3.8 R/in
-Mineral wool= 2.8-3.5 R/in
-Cellulose = 3.1-3.7 R/in
-Polistyrene = 4-5.5 R /in
-Polyurethane close cell = 6.3-7 R/in (Spuma Polyisocyanurate )

Spuma este asta ultima, asa se numeste.R ala arata gradu de izolare termica /inch
Mai sunt apoi placi din spuma si placi de polistiren.

-Extruded Polistyrene XPS = 5 R/in
-Expanded Polistyrene EPS = 4 R/in
-Polyisocyanurate ISO = 8 R/in care scade in timp la 6.5-7 R/in.

Dupa cum observi polistirenul ala normal este ca si celelalte expandat si extrudat,ba chiar izoleaza mai bine.
Daca intrebi oamenii or sa zica ca polistirenu extrudat izoleaza mai bine decat ala normal,dar este gresit.

Polistirenul Extrudat si Expandat este mai tare,dar nu izoleaza mai bine ca cel normal,este mai tare si mai scump pentru ca are alte aplicatii,doar de aia este mai scump.

Spuma cea aplicata cu pistol,este cea mai buna,pentru ca acopera f bine suprafetele,intra in orice orificiu,nu mai intra nici furnica.

Dezavantaje la spuma ar fi ca nu-i rezistenta la solventi,dar nu da nimeni peste spuma cu tiner cu mai stiu eu ce solventi, deci pentru locuinte este f buna.
Un alt dezavantaj ar fi ca este flamabila, adica de ia casa foc arde si spuma laughing dar odata ce ia casa foc ce mai conteaza.

Chestia la spuma e sa platesti dupa ce este aplicata.Zic asta sa nu platesti inainte sa vina nu stiu ce meserias, sa dea si dupa sa cada toata spuma jos laughing am vazut si meseriasi de genul asta, dupa au fugit laughing

Si sa iti arate ca este close cell, sa nu iti ia banii pe close cell si sa dea open cell.Deci ai grija la chestiile astea.

Ce pot sa iti mai zic despre spuma, nu sta acolo linga aia ce aplica spuma, o sa ti se lipeasca de ochi spuma de asta f fina ce se afla in suspensie in aer si o sa vezi in ceata vreo saptamana cel putin, se lipeste de globul ocular si se spala greu in zile.Zic asta ca a patit-o un prieten, a stat linga aia care aplicau spuma.Intri acolo dupa o zi doua, sau daca ai masca, ori ochelari din aia ce nu intra nimic pe linga ei poti sa stai sa te uiti, ori sa intri dupa sa inspectezi lucrarea.

Daca o sa resimti ceva schimbare? Eu personal pot sa zic ca am urcat in 2 poduri de case, poduri care au pe acoperis carton, pe aici asa se foloseste cel mai des carton de ala bitum daca stii ce zic,. culoare inchisa, vara cred c a e 100 de grade intr-un pod de asta laughing

Deci ma urcai in 2 case ce aveau spuma si era racoare ca in casa laughing asta vara,deci garantat o sa simti o foarte mare diferenta.

Restu de materiale ar fi f bun si polizstirenul,pe ala il poti pune tu,dar nu o sa poti izola asa cum izoleaza spuma,aia intra singura peste tot.
La polistiren trebuie sa ai suprafete drepte,sa imbini placile una linga alta,sa le lipesti de pereti,dar in pod nu prea vad cum,deci indiferent cit de gros ai pune polistirenul,tot nu o sa izoleze mai bine ca spuma, chiar de aplici spuma mai subtire, spuma nu va lasa spatii deloc, va adera la orice suprafata, deci nu vei avea inflitrari de aer cald sau rece iarna.

IN pod de vei da cu spuma va fi mai racoare ca in aptm tau laughing pentru ca la pod nu ai ferestre, chiar de podul sta expus la soare.
Bafta

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideal ar fi sa ozolezi podeaua podului. Daca podul este necirculat, pur si simplu intinzi vata minerala la rola, cata iti permite bugetul. Daca podul este circulat, probabil va trebui sa asezi niste grinzi pe partea circulata, pe care le podesti cu scandura dupa ce izolezi cu vata sau polistiren.

Bula
| Bula a răspuns:

Izolarea trebuie facuta la nivelul tavanului /podeaua podului.
De asemenea, daca ai geamuri spre sud /vest, atunci trebuie folosite jaluzele vara, sa nu incalzeasca soarele interiorul locuintei. De asemenea, trebuie lasate geamuri /usi deschise la parti opuse, pentru a crea un curent de aer de racire.

Pe timp de iarna, trebuie ca geamurile si usile sa se incida bine, respectiv se pot izola si peretii exteriori (recomand placi de bazalt.

| relian a răspuns:

Izolezi in pod peretii si acoperisu,asta daca folosesti podul,ori daca nu folosesti podu izolezi podeaua,adica tavanu tau dar in pod.

Cu ce? Vata de care ai, polistiren sau spuma.Cea mai buna ar fi spuma,se poate aplica pe orice suprafata si acopera f bine orice,indiferent cit de mic ar fi,spatii,gauri etc.

Depinde cum este construit podul ala, sa poti da un raspuns mai exact.
Dar cu spuma izolezi orice, nu conteaza cai drept ca nu e drept, ori mai stiu eu cum.
Spuma este mai scumpa pentru ca trebuie sa o dea compania, restul le poti pune si tu, asta daca te pricepi.
Ca idee vezi ca spuma e de 2 feluri,dar e buna oricare,zic asa sa ai idee,este o spuma mai ieftina dar care izoleaza mai slab,ca si vata de sticla de exemplu si este spuma scumpa care este cel mai bun izolator ce il poti gasi pe piata.

Unia nu inteleg cei cu izolarea asta termica, or sa spuna alte povesti, unia chiar o sa vina cu exemple din propria experienta, dar tot povesti sunt, asta pentru ca ei nu inteleg.

Deci cand izolezi ceva termic cu diverse materiale, acele materiale au un anume grad dea izola.Toate materialele izolatoare termic se masaora la 1 inch grosime,sau cm nu stiu cum este in RO.
Adica cand spui sa luam un exemplu vata de sticla izoleaza mai bine ca vata minerala, sau mai slab ca spuma, se refera la aceiasi grosime, toate materialele.

Deci o sa auzi pe unia zicind nu stiu ce material e mai bun, altul alte materiale etc, doar ca una e sa izolezi cu o saltea de vata care are stiu si eu 10-20 cm grosime si alta cu polistiren ce are 1-2 cm sau 5 cm grosime, nu poti face o astfel de comparatie, trebuie ca toate materialele sa aiba aceiasi grosime sa spui X e mai bun.

Dar ca idee spuma, aia ce se aplica cu pistol special, spuma close cell este cel mai bun material izolator aflat pe piata la ora asta.

Daca esti curios iti pot da lista cu toate materialele izolatoare termic si la fiecare ce grad de izolare are.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru relian):

Chiar te rog sa imi trimiti daca poti, spuma cu celula inchisa m-ar duce la un pret de 2000€ si vreau sa ma asigur ca daca dau in pod pe tavan si pereti o sa se resimta o schimbare in apartament considerabila.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru relian):

Multumesc frumos!
Spuma poliuretanica o sa fie pusa de o firma cu factura si garantie 10 ani!
Pe tacanul podului pe interior pun celula inchisa de 10cm inchisa si pe peretii laterali cu podul vecinilor voi pune celula deschisa de 15cm grosime?

| relian a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

E buna spuma indiferent de care este, tocmai pentru faptul ca acopera si inchide f bine orice suprafata.
Chiar daca este mai scumpa, stii sigur ca o sa faci o treaba buna.Normal ca o firma o va pune,desi in unele tari poti si tu sa cumperi personal si sa dai,dar nu merita,asta pentru ca nu stii cum, nu ai experienta si risti sa irosesti materialele.
Mai exista alt material izolator termic, nu este la vinzare, spun doara ca idee ca este, AEROGEL daca ai auzit, asta este cel mai bun izolator termic ce exista la ora asta.Probabil il folosesc aia pe la statia spatiala si mai stiu eu pe la ce alte aplicatii.

Stiu ca ceva ani in urma a fost o forma de hanine,una cunoscuta,nu mai stiu exact CK sau MK in sf ceva firma de asta ce facuse sosete,ceva geaca caputusite cu aerogel, dar au lasat-o balta ca nu poti sta imbracat asa.
Erau unia ce folosise, de astia alpinisti ce merg iarna prin munti si au zis ca nu merge, trebuie sa se dezbrace laughing pentru ca corpul elibereaza f multa caldura si aia retinea toata caldura, se coceau aia in gecile alea, la picoare ziceau erau fleasca laughing

Asta asa ca idee.Sa cautat si se cauat cred in continuare sa se bage aerogelul asta in geamuri, doar ca pana acu nimic, cel putin nu am citit nimic in sensul asta.

Ok man ce sa zic bafta si o sa fii bine.

| relian a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Ok eu am luat de pe net de aici de la astia ce afiseaza chestiile astea, dar ceva de la guvern si sunt in inch, pentru ca locuiesc in state.

Nu am facut poza la pagina, am luat eu si am scos separat.

-Fiberglass = 2.9-3.8 R/in
-Mineral wool= 2.8-3.5 R/in
-Cellulose = 3.1-3.7 R/in
-Polistyrene = 4-5.5 R /in
-Polyurethane close cell = 6.3-7 R/in (Spuma Polyisocyanurate )

Spuma este asta ultima, asa se numeste.R ala arata gradu de izolare termica /inch
Mai sunt apoi placi din spuma si placi de polistiren.

-Extruded Polistyrene XPS = 5 R/in
-Expanded Polistyrene EPS = 4 R/in
-Polyisocyanurate ISO = 8 R/in care scade in timp la 6.5-7 R/in.

Dupa cum observi polistirenul ala normal este ca si celelalte expandat si extrudat,ba chiar izoleaza mai bine.
Daca intrebi oamenii or sa zica ca polistirenu extrudat izoleaza mai bine decat ala normal,dar este gresit.

Polistirenul Extrudat si Expandat este mai tare,dar nu izoleaza mai bine ca cel normal,este mai tare si mai scump pentru ca are alte aplicatii,doar de aia este mai scump.

Spuma cea aplicata cu pistol,este cea mai buna,pentru ca acopera f bine suprafetele,intra in orice orificiu,nu mai intra nici furnica.

Dezavantaje la spuma ar fi ca nu-i rezistenta la solventi,dar nu da nimeni peste spuma cu tiner cu mai stiu eu ce solventi, deci pentru locuinte este f buna.
Un alt dezavantaj ar fi ca este flamabila, adica de ia casa foc arde si spuma laughing dar odata ce ia casa foc ce mai conteaza.

Chestia la spuma e sa platesti dupa ce este aplicata.Zic asta sa nu platesti inainte sa vina nu stiu ce meserias, sa dea si dupa sa cada toata spuma jos laughing am vazut si meseriasi de genul asta, dupa au fugit laughing

Si sa iti arate ca este close cell, sa nu iti ia banii pe close cell si sa dea open cell.Deci ai grija la chestiile astea.

Ce pot sa iti mai zic despre spuma, nu sta acolo linga aia ce aplica spuma, o sa ti se lipeasca de ochi spuma de asta f fina ce se afla in suspensie in aer si o sa vezi in ceata vreo saptamana cel putin, se lipeste de globul ocular si se spala greu in zile.Zic asta ca a patit-o un prieten, a stat linga aia care aplicau spuma.Intri acolo dupa o zi doua, sau daca ai masca, ori ochelari din aia ce nu intra nimic pe linga ei poti sa stai sa te uiti, ori sa intri dupa sa inspectezi lucrarea.

Daca o sa resimti ceva schimbare? Eu personal pot sa zic ca am urcat in 2 poduri de case, poduri care au pe acoperis carton, pe aici asa se foloseste cel mai des carton de ala bitum daca stii ce zic,. culoare inchisa, vara cred c a e 100 de grade intr-un pod de asta laughing

Deci ma urcai in 2 case ce aveau spuma si era racoare ca in casa laughing asta vara,deci garantat o sa simti o foarte mare diferenta.

Restu de materiale ar fi f bun si polizstirenul,pe ala il poti pune tu,dar nu o sa poti izola asa cum izoleaza spuma,aia intra singura peste tot.
La polistiren trebuie sa ai suprafete drepte,sa imbini placile una linga alta,sa le lipesti de pereti,dar in pod nu prea vad cum,deci indiferent cit de gros ai pune polistirenul,tot nu o sa izoleze mai bine ca spuma, chiar de aplici spuma mai subtire, spuma nu va lasa spatii deloc, va adera la orice suprafata, deci nu vei avea inflitrari de aer cald sau rece iarna.

IN pod de vei da cu spuma va fi mai racoare ca in aptm tau laughing pentru ca la pod nu ai ferestre, chiar de podul sta expus la soare.
Bafta