| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua (nu pentru mine). Vă zic pe scurt, bunica mea s-a dus la cineva în casă și a luat purici. I-a dus la ea și de acolo i-a adus și la noi. Suntem disperați. Eu, taicămeu și maicămea, suntem plini de mușcături. Pe mâini, pe picioare, cine ne vede zice că avem ciumă. CUM SCĂPĂM DE EI? Am încercat toate soluțiliile posibile, toată gama RAID, n-a mers. Am luat o soluție ultra potentă de la EMAG cu 70 de lei, Pertox 8 se cheamă, n-a mers. Am încercat și o soluție extrem de potentă de la companie de deratizare, pe bază de sodă caustică, ne-am intoxicat noi și nu au murit ei. Singura funcțională a fost o fiolă de REGESC ce o aveam într-un dulap de câteva luni, au murit toți de pe un pat din cameră, dar REGESC nu se mai fabrică. De 10 zile maicămea doarme în bucătărie, pe fotoliu. Taicămeu la fel, dupa aia mergi la lucru. Eu am ajuns sa adorm in picioare, de frica lor. Țin să zic că îmi este enorm de dor de frumoasele gongii de bucătărie, nu mușcau, nu miroseau, nu ieșeau ziua la iveală, ca dracii ăștia veniți din Iad. AJUTOR! CUM SCAP DE EI?
UPDATE : Am vrut sa dorm si eu o ora pe patul imbibat in REGESC, tot nu s-au dus. E plin de dracovenii. Nimic nu merge sa le elimin. Deja sunt >epuizat...
Aici e o poza cu unul dintre inamici
https://imgur.com/a/RvLCOZQ

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ma uitai la poza,doara am citit ce ai scris si pot spune ca nu sunt purici,sunt capuse,sau plosnite de pat,asa le zice daca nu ma insel in romana,deci nu mai scapati de ele usor,cred ca sunt foarte multe la ce ai descris tu. Puricii nu stau prin casa,aia stau in parul din cap si pe pielea ta, poti sa elimini f usor prin splare, iginena, dar nu-s purici.A adus capuse iar astea stau ascunse peste tot in toata casa, sincer la ce invazie ai, nu te vad bine deloc. Daca au intrat in saltele, la revedere.Stii cum poti scapa de ele? CLOR, dar nu te sfatui sa dai, daca nu stii cum. Apoi trebuie sa plecati de acasa cel putin o zi.Eu am avut asa ceva,dar putine,stateau ascunse dupa tablouri,pe sub pat etc,In saltea n-a avut timp sa intre, nici nu cred ca putea intra, am o saltea f bine inchisa, practic nici purecii nici o alta insecta nu poate patrunde in interior.Dar nu stiu ce saltea aia tu, daca ai una asa cu gauri, sau stiu si eu cu spatii atunci au avut animalurile alea loc sa intre, trebuie sa aruncati toate saltele.Paturile si ce mai aveti prin casa mobila,pereti, ferestre, usi, clante de usi, prize, intrerupatoare totu trebuie pulverizat cu clor, dar totu asa ca si cum ai stropi plantele cu o pompa.De fapt chiar aia folosesti,pompa cu care se tropesc legumele, din aia trebuie sa folosesti, aia pulverizeaza fin, pulverizezi peste tot, pereti, tavan, dar sa nu curga siroaie ca se ia vopseaua.Inchizi curentu electric de tot,apoi bagi in prize,in intrerupatoare, deci inauntru nu pe afara prizelor,pentru ca ele pot intra in prize si intrerupatoare, pe la ferestre la colturi, pe oriunde vezi o gaurica cat de mica, pe jos, dar depinde ce ai, pui o folie daca ai parchet.Mobila la fel o pulverizezi toata, insisti pe la colturi, pe la incheieturi si pe unde sunt gaurele.Rufele,toate hainele voastre puse in saci de plastic si legati la gura bine, dusi undeva si spalat bine cu apa calda, uscate si apoi puse iar in saci sigilati sa nu mai intre nimic.Incaltamintea la fel controlata, pusa in saci de plastic legati la gura.Acum deinde ce invazie ai tu.Eu am facut tot ce am scris mai sus, dar la mine rar vedeai un animal de asta si totusi am facut am spus.Cand am pulverizat am avut masca.,dar masca din aia militara,care iti acopera tot capu,ca de nu te omoara la ochi si cand respiri,trece prin masca aia doara pusa la gura ce se foloseste la zugravit. Dupa ce am pulverizat cum am spus,am deschis toate ferestrele,am incuiat usa si am plecat de acasa, am dormit in alta parte o zi si o noapte. Apoi am revenit am curatat folia de jos, patu, am curatat cu o carpa umeda si ce mai am pulverizat.
Dupa nu am mai avut absolut nici o ganganie nimic, au murit toate ganganiile, mureau si dupa juma de an furnici cu aripi, nu stiu pe unde veneau pe la ferestre cred laughing dar le gaseam moarte la fereastra.Capusele alea sau dus dracu, dar dupa o luna toate balamalele de la usi erau ruginite, nu stiu de prize ca nu am desfacut sa vad, sau intrerupatoare, nici nu m-a interesat nu era aptm meu, stam cu chirie, asa ca dupa 2 ani m-am mutat de acolo laughing dar in aia 2 ani nici musca, nici tantari nu mai erau pe nicaeri laughing.
Nu mai zic inainte chemasem firme, am chemat din astea care deratizeaza, au dat cu ceva chimicale au facut un fum si la fel am dormit vreo 2 zile altundeva, dar nici vorba sa le distruga, alea tot acolo erau naveau nici o greata laughing.

Sa iti zic ceva.Firmele cu deratizarea nu pot sa dea ceva puternic,asta pentru ca ei fac la persoane, daca se intampla ceva pe ei ii trage la raspundere.Plus de asta daca firmele ar folosi clor si ar rugini toate alea,aragaz,frigidere,clante de usa,prize,intrerupatoare,pai tu te duci peste ei sa-i iei la omor ca uite ce tiau facut,de aia firmele folosesc praf in ochi,apa de ploaie. Eu,ca era pentru mine,am luat clor din comert am bagat in pompa si dai bataie laughing. Poti sa dai si cu aghiasma ca nu le faci nimic laughing nici un produs nu le omoara pentru ca animalurile astea stau ascunse,produsele alea ce spui tu ar avea efect doar daca ai pulveriza direct pe insecta,altfel nu le omoara.Ele ies cel mai des cand este intuneric,atunci ies si vin sa suga sange de la cine poate om,animale etc.
Acum tu faci cum crezi,cum stii dar si eu eram satul de toate si de toti,asa ca am zis stai frate ca rezolv eu.
Acu ma uitai pe poza ta,aia este plosnite,sau cum le zic in engleza Bad bugs laughing te-ai scos,de alea nu scapi in veci cu firme de deratizare sau produse cumparate din magazine.
Cloru omoara tot ce misca, tot ce este viu, omoara si ce nu e viu chiar laughing cloru omoara ozonu daca ai auzit de ozon, de startu de ozon din atmosfera, ei CL asta il desface, asta distruge tot laughing Daca stai in casa si dormi sigur nu te mai trezesti, deci aerisit la maxim vreo 2 zile apoi te intorci si dormi, iar acum cum e vara ai putea dormi cu fereastra deschisa inca vreo zi doua.Adica daca dai cu clor, dupa o sa simti daca e ok sau mai trebuie aerisit.
Cum am spus daca nu te pricepi, daca nu stii cum sa pulverizezi, nu te baga.Eu am spus aici ce am facut eu personal, dar nu recomand la altii, pentru ca nu stiu ce fac altii. Dar cu Clor scapi garantat.Nu se pot face substante ce ele ar consuma si dupa sa crape,asta pentru ca ele suge doara sange de om,animal cu asta se hraneste, deci de aia nici nu sunt produse asa de eficiente asa cum sunt de exemplu pentru gandacii de bucatarie.Aia manainca alimente,deci poti face capcane cu lipici,acel lipici are in el ceva mirosuri care atrage gandacii de bucatarie,aia se duc crezand ca e mancare si se lipesc acolo si crapa de foame de sete.Dar pe plosinitele astea nu ai cum, le trebuie sange otravit laughing Bafta oricum.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru relian):

Ai dreptate ca nu sunt purici, sunt plosnite. Am vazut poza. In primul rand purecii nu sunt atat de mari (am comparat cu firele tesaturii) si atat de plati. In al doilea rand ei nu miroasa, iar muscatura lor se vede pe piele ca o intepatura de ac.
Dar sa stii ca purecii stau si in pat (mai putin in cel cu salteaua de burete) si in casa pe jos.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Are dreptate "relian": dupa ce am vazut in poza, nu este purice, este plosnita. Un price este mult mai mic, chiar "altoit"fiind cum spunea cineva.
Cautati retete pentru plosnite, nu pentru purici. Sa stii ca se scapa greu de ele.

| GdX a răspuns:

Se gasesc la farmaciile fito-sanitare substante ce se dizolva in apa si le pulverizezi prin casa. Insa tu descrii un adevarat focar de acesti mici invadatori. Mi se pare cam ciudat totusi, ca nici la tara la caine nu sunt atati, totusi singura voastra solutie este sa apelati la o firma specializata de deratizare. De obicei tot pe la farmaciile fito-sanitre gasesti recomandari. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citind in detaliu intrebarea(gongi de bucatarie), rapsunsul nu sta intr-o solutie anume ci CURATENIE
Faceti o curatenie generala, duceti afara toata mobilatura, TOT din camera (inclusiv patul) Dati cu detergent etc peste tot...
Si faceti BAIE, mai des...
Chiar nu cred ca s-a ajuns la infestatie de la 2 purici amarati, adica la tara este absolut normal ca animalele de companie cainii, pisicii sa aiba purici, dar sa se ajunga la o infestatie mai dao dracului. si daca sare 1 puric pe tine(si 5), daca tu esti ingrijit (curat) dupa ce te musca sare mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca specia asta de purice care o avem noi in casa iti suge sangele. Pe cat de mici sunt, au sangele lor rosu, care miroase ca naiba odata ce aplatizez unul. De curatenie, tot timpul a fost foarte curat in tot apartamentul. De 3 ani de cand stam in el nu am avut problema asta. Bunica mea (cea care i-a adus), a zis ca a vorbit cu acel om de unde i-a luat si ea (sau urcat pe haine) si acel om si-a ars toata mobila din casa si a luat alta noua. Odata ce m-a muscat de mana pe la cot, pe toata mana au inceput sa iasa, ca si atunci cand te musca un tantar. Umflaturi, dar sunt rosii.

| gheorghe699 a răspuns:

Deratizare cu un specialist, spalat tot ce aveti in casa, igiena stricta.mi se pare de necrezut in acest secol, invazie de purici..numai in cronicile lui G. Ureche, se descriau invazia lacustelor.

| forlucky a răspuns:

Ce fel de purice este in poza aia asa mari nu o fi cumva purici altoiti

| anonim_4396 explică (pentru forlucky):

Habar nu am ce fel de, dar tot ce stiu e ca pe cat de mici, pe atat de al naibii

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Trebuie să chemați un expert în deratizare. Nu cred că mai este o altă posibilitate. Sincer, voiam să spun de spray-ul kiltox însă se pare că nu funcționează, ați încercat să Afumați chestii în casă? Să dați foc la foi în casa, poate din cauza fumului să îi afume și pe ei? Ori. nu știu, poate dacă spălați pe jos cu lămâie și clor, aveți o șansa, clar este ca trebuie totul sa fie dezinfectat, de la lenjerie la tot, uz casnic.

| AlexSalling a răspuns (pentru Moraru_Emma_1997):

Daca va zic. Am bagat direct alcool sanitar (spirt) intr-un pulverizator, si direct am inceput sa le dau foc, dar nu am reusit cu prea multi. Se urca pe tavan. Am sa incerc cu lamaie si clor, cum spuneti dumneavoastra. Multumesc!

| Moraru_Emma_1997 a răspuns (pentru AlexSalling):

Cu drag! Puteți pune și tbicarbonat de Sodiu cu lămâie. Curăță foarte bine și omoara bacteriile, mă gândesc la Citrice, fiind acide ar putea salva situatia.