| Popescu_Gabriel_1967 a întrebat:

Bună ziua. Pentru 396 m c de încălzit, pentru o casa cu parter plus etaj, de câți KW, trebuie sa-mi iau o centrala pe peleti, pentru a face fata suprafeței de încălzit? Mulțumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multi factori de luat in calcul, dar 20 kW sunt mai mult decat suficienti. Dar probabil nu vei gasi sub 25.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la o firmă specializată pe asa ceva si intreaba-i. Aici ti se poate spune orice varianta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Care-i suprafata si inaltimea ca tu ne-ai dat in mc? La suprafata de sa zicem 400 metri patrati si inaltimea de 2, 5 metri iti trebuie o centrala de circa 40 Kw. Daca ai pana la circa 220 mp cu inaltimea de 2, 5, 24 Kw este super suficienta. Intre 200 si 300 mp iti trebuie una de 35 Kw. Uite si un calculator: http://bit.ly/2NnxUMG

| Vântulalb a răspuns:

396 mc incalzire? Si apa calda de unde?
Mergi la o firma sa-ti spuna ei de ce ai nevoie.