| Razvan1lol a întrebat:

Buna ziua. Pentru a zugravi o camera care are pete de mucegai adanci in var, este necesara decopertarea tuturor peretilor sau doar zonele afectate?
Singura metoda pe care o stiu: umezesc peretii cu apa calda si dero, apoi razuiesc peretii. Doar cateva zone sunt afectate totusi de mucegai.
E prima data cand zugravesc fara tatal meu, pe care l-am pierdut. Multumesc de amabilitate.

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

În general, este recomandat să decoperiți întreaga suprafață afectată de mucegai pentru a preveni reapariția acestuia. Chiar dacă petele de mucegai sunt localizate doar în anumite zone, este posibil ca porii să se fi răspândți și în alte zone mai puțin vizibile. Prin decopertare, puteți asigura îndepărtarea completă a mucegaiului și tratarea eficientă a problemei.
O să vă arăt mai jos o schemă (generală) pentru zugrăvire:
Întâi, protejați podeaua și mobilierul din cameră acoperindu-le cu folii de plastic sau prelate. Apoi, utilizați o soluție de apă caldă și detergent pentru a spăla pereții afectați de mucegai. Asigurați-vă că ați ventilat bine camera și că purtați echipament de protecție adecvat, cum ar fi mănuși și mască de protecție, pentru a evita inhalarea sporilor de mucegai. După ce ați curățat peretele, verificați dacă petele de mucegai s-au îndepărtat complet. Dacă petele sunt persistente, puteți încerca să aplicați o soluție de înălbitor diluat pe zonele respective. Asigurați-vă că citiți și urmați instrucțiunile producătorului pentru utilizarea înălbitorului în siguranță. După ce peretele este curat și uscat, puteți aplica un grund de interior pentru a pregăti suprafața pentru vopsire. Grundul ajută la uniformizarea absorției și aderenței stratului de vopsea. Aplicați cel puțin două straturi de vopsea pe peretele pregătit cu grund. Asigurați-vă că alegeți o vopsea rezistentă la mucegai pentru a preveni apariția acestuia în viitor.
Este important să menționez că aceste sfaturi sunt generale și pot varia în funcție de condițiile specifice ale camerei și de recomandările producătorilor de materiale de zugrăvire. Dacă aveți îndoieli sau dacă sunteți nesiguri cu privire la procesul de zugrăvire, este întotdeauna bine să solicitați sfatul unui specialist în domeniu sau să angajați un zugrav profesionist.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Exista o solutie de la Sano care e destul de eficienta. O pulverizezi unde ai petele si lasi camera o zi. Zici ca e clor pur, are un miros extrem de puternic.

Dar daca mucegaiul e adanc, nu prea te mai ajuta solutiile, iese doar odata cu tencuiala.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu te lua dupa comentariile de mai jos decat daca provin de la zugravi sau oameni care se ocupa cu interioare. Chiar nu vrei sa faci o romaneasca provenita de la sfaturile unor oameni ce isi dau cu parerea.